UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сьогодні віряни відзначають Стрітення Господнє: значення свята

В цей день в народі могли передбачити, якою буде погода навесні.

15 лютого християни святкують Стрітення Господнє. Свято відзначають через 40 днів після Різдва Христового. Воно належить до дванадесятих свят і вважається одним з найбільших після Великодня. За біблійною легендою, у Стрітення відбулася зустріч Сина Божого з людством.

Історія свята

Згідно із Євангелієм, Марія та її чоловік Йосип прийшли з Віфлеєму у Єрусалим до храму Божого з новонародженим Ісусом. В ті часи діяв закон Мойсеїв, згідно з яким, батьки мали приносити в храм для посвяти Богові своїх первістків на 40-й день після їх народження. Також при цьому слід принести жертву на знак вдячності Богу. Йосип та Марія увійшли до Єрусалимського храму, принесли немовля Ісуса, а як жертву взяли двох голубів.

Там вони зустріли старця Симеона Богоприємця. За біблійним переказом, Симеон був одним з 72 вчених тлумачів-перекладачів, яким єгипетський цар доручив зробити переклад Святого Письма з івриту на грецьку мову.

Коли святий Симеон перекладав книгу пророка Ісаї та прочитав "Се Діва в утробі прийме і народить Сина", він подумав, що це помилка і замість "Діва" має стояти "Дружина", і хотів виправити текст. Ангел Господній зупинив Симеона та сказав, що він не помре, доки не переконається в істинності пророцтва Ісаї.

Близько 300 років довелося чекати Симеону виконання Божої обіцянки. Святий Дух сказав йому йти до храму, куди прийшла Марія та Йосип з Ісусом на руках.

І коли Марія з Йосипом принесли немовля, Симеон узяв Його на руки та, славлячи Бога, сказав: "Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, зі світом, бо бачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем усіх народів, світло на просвіту язичників і славу народу Твого Ізраїля".

Саме тому Стрітення символізує зустріч людства від імені старця Симеона з Сином Божим.

Читайте також: Обрізання Господнє: традиції святкування

Традиції святкування

Цього дня у храмах освячують воду та свічки. Віряни вважають, що стрітенська вода має цілющі властивості, як і водохресна вода.

У народі існувала традиція збирати воду з бурульок, які танули. Цією водою поїли худобу та домашніх тварин, щоб вони були здоровими.

Освячені у церквах свічки віряни застосовують для очищення будинку від злих сил та негативної енергетики. Зберігати ці свічки слід біля ікон та запалювати під час молитви вдома.

На Стрітення прийнято молитися Ісусу Христу та просити про допомогу у справах. Якщо молитва буде щирою, то вона буде почута.

Господині на свято пекли стрітенських  "жайворонків" з тіста – спеціальні булочки у формі пташок. У народі вірили, що вони закликають весну та тепло. Цього дня заведено збиратися сім’єю за святковим столом та читати молитву. У свято слід пробачити всіх та не тримати у серці зла.

У народі влаштовували ворожіння на врожай: на двір виносили на ніч тарілку з зерном, а зранку дивилися, чи є роса. Якщо роса з’явилася, то буде щедрий врожай.

Після свята люди починали готуватися до посіву, переганяли худобу та білили дерева.

Молодь після Стрітення влаштовувала традиційні гуляння.

Що не можна робити на Стрітення

В цей день не слід конфліктувати, лихословити та сваритися. Не можна не пробачати образи.

Заборонялося виконувати хатню роботу та важко працювати у свято. Також цього дня не можна шити, вишивати та в'язати.

У Стрітення не можна вирушати у далеку дорогу – так можна накликати біду.