UA / RU
Підтримати ZN.ua

Собор Трьох Святителів: традиції святкування

Цей день заборонялося ходити на полювання та прясти.

12 лютого за юліанським календарем віряни відзначають Собор Трьох Святителів. У цей день вони вшановують пам'ять Григорія Богослова, Василя Великого та Іоана Золотоустого, які були провідними носіями віри у Спасителя та вчителями церкви Христової. 

Історія свята

Цього дня проходить спільне вшанування святителів, які зробили значний внесок у розвиток та становлення християнства і церкви. 

Василій Великий жив у 329-379 роках. Він був архієпископом Кесарії Каппадокійської в Малій Азії, визначним церковним діячем та одним з Отців Церкви.

Григорій Богослов народився у 326 році та був дуже освіченою людиною, мав особливі здібності у риториці, ніс Слово Боже людям, а згодом став Константинопольським патріархом. Його вважають прабатьком християнства.

Іоан Золотоустий жив у 347-407 роках. Він був одним із засновників Константинопольського патріархату та сам обіймав цю посаду. Святий Іоан виділявся серед низки непересічних проповідників східнохристиянської Церкви.

Трьом Святителям належить тлумачення догм про Святу Трійцю, Христове Божество і Пресвяту Євхаристію.

Серед їх заслуг перед Церквою є передача чистої віри Нікейського Собору. Мінімум двоє з них є авторами Божественної літургії, чин якої витримується і сьогодні: щонеділі та на свята у храмах відправляється літургія Іоанна Златоуста, а в особливих випадках – літургія Василя Великого.

Трьох Святителів за їх заслуги Східна Церква у своїх богослужіннях називає рівноапостольними, органами Святого Духа, колонами Церкви та вселенськими вчителями.

У 1081-1118 роках, коли у Константинополі правив імператор Олексій I Комнін, виникла суперечка щодо того, кому із трьох вселенських учителів належить першість. Згідно із переказом, цю дискусію розв'язали самі Святителі.

Вони з'явилися Івану, який був єпископом міста Евхаїти та сказали: «Ми як один у Бога й нічого нема в нас протирічливого чи дискусійного, а кожен з нас свого часу окремо був натхнений Божим Духом. Тож нема між нами ні першого, ні другого, але як назвеш одного, то за ним ідуть два інші. Встань, отже, і накажи тим, що через нас сваряться, щоб не ділилися, бо як за життя, так і після смерті нашим намаганням є всі сторони світу приводити до миру і єдності. Установи, отже, святкування нашої пам'яті в один день так, тому що ми – як одне в Бога, а ми будемо помагати прийти до спасіння тим, що святкуватимуть нашу пам'ять».

Єпископ прислухався до них та зробив спільне свято – Собор Трьох Святителів. 

Читайте також: День святої Ніни: традиції та заборони свята

Традицій святкування Собору Трьох Святителів

В цей день віряни йдуть на святкове богослужіння у храми, під час якого оспівують та прославляють Трьох Святителів. Християни моляться святому Григорію, щоб він зміцнив їх віру, святому Іоану, щоб він зцілив їх душі і тіла. У Василя Великого просять покровительства у науці та навчанні.

За народним повір'ям, цього дня у лісі розпочиналося весілля звірів – самці билися за самиць.

Знахарі на свято примиряли ворогів та подружжя, які розлучилися. Для цього стіл застеляли новою скатертиною, на неї ставили ікону Трьох Святителів та читали особливу молитву на примирення.

Господині традиційно в цей день подавали на стіл страви з диких звірів та дичину.

Що не можна робити у Собор Трьох Святителів

В цей день заборонялося конфліктувати, лаятися, сваритися. Якщо ж не вдалося втримати емоції, то слід якомога швидше помиритися після лайки, інакше можна стати ворогами на рік.

Не слід прясти цього дня, щоб не було наривів у наступному році.

У свято не можна полювати. Необхідно утриматися від походу до лісу цього дня.