Україна має доступ до своїх портів у Чорному та Азовському морях. Про це заявив секретар Ради нацбезпеки та оборони Олексій Данілов за результатами засідання РНБО 11 лютого.
«Що стосується ситуації по Азовському і Чорному морях. У нас на сьогоднішній день є доступ до всіх портів, які є в нашій країні. Мова йде як про Азовське, так і про чорне море. Сьогодні в нас є певні застереження щодо проходу великих кораблів, які везуть нам вугілля. Але згідно з доповіддю, яку ми мали, у нас сьогодні немає таких проблем. Якщо вони з’являться, то ми будемо інформувати вас та наших партнерів. Вони й без нас все це бачать, володіють інформацією щодо Азовського та Чорного морів», – заявив Данілов.
Він додав, що в Чорному морі «постійно перебувають представники кораблів, які мають відношення до членів країн НАТО та наших партнерів». Данілов нагадав про програму відбудови Військово-морського флоту. В цьому питанні, за його словами, Україні допомагає Британія, США.
«Ми вже частину кораблів отримали. Не таку велику частину як хотілося б, але велика частина кораблів цього року буде в нашому Військово-морському флоті… Це військові кораблі, які обладнані необхідними елементами захисту та елементами нападу, у разі необхідності», – додав Данілов.
Нагадаємо, російські військові з 13 по 19 лютого закривають райони Чорного та Азовського морів під приводом ракетних та артилерійських навчань. Це може свідчити про підготовку морської блокади українських портів.
11 січня Державна прикордонна служба України підтвердила інформацію керівника проєкту Інституту Чорноморських стратегічних досліджень, моніторингової групи з кримських санкцій та свободи судноплавства Андрія Клименка про те, що Росія припинила блокаду Азовського моря.
10 місяців тому, у квітні 2021 року джерела ZN.UA розповідали, що президент РФ Владімір Путін провів нараду, де обговорювалося, як економічними коштами добити Україну. Вирішили піти двома шляхами. Один із цих шляхів — "Північний потік-2", який уже добудували, але ще не сертифікували в ЄС. Друге — встановлення економічної блокади українських портів, що має посилити економічну та соціально-політичну ситуацію в українській частині Азово-Чорноморського басейну. (Нагадаємо, у цих районах України сильні проросійські настрої.)
Докладніше про те, до чого може призвести прагнення Кремля закрити Чорне та Азовське моря, читайте у статті Володимира Кравченка «Не війною, то блокадою?»