28 лютого віряни починають відзначати Масляну, яка триватиме до 6 березня. Традиційно на свято печуть млинці з різними начинками, але вони мають бути без м’яса, оскільки Масляний тиждень є підготовкою до Великого посту.
Традиції святкування
Гуляння на Масляну розпочинаються в понеділок та завершуються у неділю. Масляний тиждень має особливі традиції та кожен його день має свою назву.
Понеділок – «зустріч». Заведено купувати продукти до святкового столу та пекти млинці. Цього дня робили солом’яне опудало, яке встановлювали у центрі міста або села, а у неділю спалювали.
Вівторок – «загравання». Цього дня прийнято обирати собі пару.
Середа – «ласунка». Зять йшов куштувати тещині млинці.
Четвер – «розгуляй» або широкий четвер. Цього дня починаються гучні народні гуляння на Масляну, тому необхідно заздалегідь завершити усі хатні справи.
П'ятниця – «тещині вечірки». До зятя в гості приходила теща, щоб скуштувати млинці.
Субота – «посиденьки зовиці». Родичі чоловіка йшли в гості до невістки на млинці. Традиційно вони дарували подарунок, щоб «задобрити її».
Неділя – «прощена». Завершення Масляного тижня. Цього дня необхідно просити пробачення та прощати. В цей день проводять гучні гуляння, а ввечері спалюють опудало зими.
Що не можна робити у цей час
На Масляну забороняється переїдати, а також їсти млинці з м’ясними начинками. Свято слугує підготовкою до Великого посту, тому слід дотримуватися міри.
Не можна лаятися, сваритися та лихословити у свято.
Не прийнято зустрічати гостей, якщо в оселі не прибрано.
У свято не можна сумувати та залишатися наодинці. На Масляну заведено ходити в гості та відвідувати народні гуляння.