UA / RU
Підтримати ZN.ua

Собор Архангела Гавриїла: історія та заборони

Свято присвячене Архангелу, який сповістив Діву Марію, що вона стане матір’ю Спасителя.

Щороку християни східного обряду відзначають Собор Архангела Гавриїла. Раніше його відзначали 8 квітня. Але після переходу Православної церкви України (ПЦУ) на новий календар, дата свята змінилася. Тепер його відзначатимуть 26 березня.

Читайте також: Благовіщення Пресвятої Богородиці: традиції свята

Це свято, присвячене одному з головних ангелів. Вважається, що саме він приніс Діві Марії звістку про те, що вона стане матір'ю Спасителя. Архангел Гавриїл є одним з семи головних ангелів - безсмертних безтілесних духів, служителів Божих. У перекладі його ім'я означає «Всевишній - сила моя». Поряд з Архангелом Михаїлом Гавриїл удостоєний звання Архистратига.

За біблійними переказами, Архангел Гавриїл найчастіше передає людям волю Бога. Так, він кілька разів являвся пророку Даниїлу, і з'явився пророкові Захарії, щоб оповістити про народження сина Божого в тілі людському.

Історія свята

До 14 років Діва Марія виховувалась у храмі, а потім мала повернутися до батьків або вийти заміж. Але її батьки на той час уже померли, сама Пречиста обіцяла Богу, що назавжди залишиться дівою.

Священики заручили її з 80-річним старцем Йосипом, її далеким родичем. Живучи в його будинку, Марія вела таке ж скромне життя, як і в монастирі.

Через чотири місяці після заручин до Марії з'явився Архангел Гавриїл. Він сказав їй: «Радій, Благодатна! Господь із тобою! Благословенна ти серед жон». Гавриїл розповів Марії, що вона обрана для того, щоб стати матір'ю Сина Божого.

Що не можна робити у свято

З цим святом пов’язано багато заборон, які діють з давніх часів.

Раніше вважалося, що в цей день не можна починати нічого нового. Також в цей день варто відмовитися від здійснення важливих справ та переїздів.

За народними повір'ями, цього дня не можна займатися грошима: перераховувати, відкладати, брати чи позичати.

Поганою прикметою вважалося також, якщо жінка у цей день розсипе борошно чи цукор.