UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Скіфське золото» потрібно повертати Україні, а не кримським музеям – рішення Верховного Суду Нідерландів

Юридична боротьба тривала майже дев'ять років.

Верховний Суд Нідерландів підтвердив, що «скіфське золото» необхідно повернути Україні, а не до музеїв окупованого Росією Криму, пише NOS.nl. Таким чином нідерландський ВС лишив чинним рішення апеляційного суду від жовтня 2021 року.

Археологічний музей в Амстердамі позичив експонати з кримських музеїв для власної виставки, яка мала відбуватися з лютого по серпень 2014 року. Однак у березні 2014 РФ анексувала український півострів. Організація Об'єднаних Націй, Європейський Союз і Нідерланди не визнали цього відокремлення і приналежності до Росії.

Частину експонатів повернули до київського музею, а щодо решти постала проблема: юридично експонати належать Україні, тому повертати їх в кримські музеї, які перебувають під окупаційною російською владою, було б неправильно. При цьому музеї в Криму вимагали повернути їм ці експонати. У зв’язку з цим амстердамський музей Алларда Пірсона, в якому перебувають експонати, вирішив віддати їх тим, кому дозволить суд.

Читайте також: Генеральний адвокат Верховного суду Нідерландів підтвердив необґрунтованість скарг РФ у справі про «скіфське золото» 

Оновлено: У Міністерстві юстиції України зазначили, юридична боротьба за цінності тривала майже дев’ять років.

«Росія не шкодувала ресурсів на юристів-міжнародників та всіляких «експертів» у спробах незаконного привласнення культурних цінностей України та навіть обґрунтування непоширення суверенітету України на Крим. Україна наголошувала на застосовності положень конвенції ЮНЕСКО 1970 року та українського законодавства як підстав правомірності розпорядження і захисту національного культурного надбання Міністерством культури України, підкріплюючи свою позицію висновками впливових міжнародних і українських експертів», – зазначила заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра.

Вона від імені відомства висловила вдячність всім держорганам та установам, команді нідерландських та українських адвокатів, дипломатам, експертам, за допомогу і професіоналізм на всіх стадіях ведення цієї справи.

«Міністерство юстиції України висловлює глибоку вдячність Королівству Нідерланди за забезпечення неупередженого та об’єктивного судочинства під час розгляду цієї справи, а також засвідчує свою глибоку повагу Верховному суду Королівства Нідерланди за першочерговий розгляд цієї справи і винесення остаточного рішення на 3 місяці раніше попередньо встановленого судом строку», – додала Мудра.

Читайте також: Виставку про скіфську Пектораль зробили доступною онлайн

У жовтні 2021 року суд Амстердама ухвалив, що «скіфське золото» є частиною спадщини України. У січні 2022 року окупанти подали апеляцію на рішення суду.