Очільниця Amnesty International в Україні Оксана Покальчук звільняється з української філії міжнародної правозахисної організації на тлі скандалу зі звітом, який побічно прирівняв український самозахист до російської агресії.
«Я звільняюсь з Amnesty International в Україні. Це – ще одна втрата, яку мені принесла війна. Навіть ще вчора у мене була наївна надія, що я зможу все виправити. Сьогодні я зрозуміла, що цього не станеться», - пише Покальчук.
Правозахисниця наголосила на тому, що до останнього сподівалася на те, що думку української філії буде почуто, а скандальний звіт – видалено. Однак цього не сталося, а усі спроби розбилися об глуху стіну бюрократії.
У своєму дописі Покальчук нагадала про здобутки AI, зокрема, її української філії, у царині захисту прав людини. На рахунку команди чимало правозахисних проєктів, освітні проекти з прав людини, розвиток активізму та правозахисного руху в Україні.
«Ми ціннісно, щиро, відкрито і невпинно боролись за дотримання прав людини. Ми добивались від уряду України реформ, а від міжнародної спільноти – належної уваги до України та необхідної підтримки», - наголошує вона.
Порушення, задокументовані правозахисниками від початку повномасштабного російського вторгнення, ляжуть в основу численних судових розглядів і допоможуть притягнути винних до відповідальності.
Правозахисниця наголосила на тому мова не йде про те, щоб міжнародні чи локальні правозахисні організації не фіксували дії українських збройних сил. Однак у звітах, які публікуються під час війни, обов’язково мають бути дані про другу сторону, того, хто розпочав її.
«Ми, з боку українського офісу, постійно наголошували, що прес-реліз від 4 серпня, мав дослідити дві сторони та врахувати позицію МОУ. Представники Amnesty International врешті звернулись до Міноборони з проханням про реакцію, але дали дуже мало часу на відповідь. У результаті цього, самі того не бажаючи, організація створила матеріал, який прозвучав як підтримка російських наративів», - додає вона.
А бажання захистити цивільнх осіб перетворилося на інструмент російської пропаганди.
Покальчук згадує, що останнім часом всередині організації активно проводилася роз’яснювальна робота, щоб позицію України та українців було почуто. Однак вище керівництво AI проігнорувало звернення як правозахисників, так і тих, кого обурив цей прес-реліз.
«Мені боляче це визнавати, але ми з керівництвом Amnesty International розійшлись ціннісно. Тому я прийняла рішення залишити організацію. Я вважаю, що будь-яка робота на благо суспільства має бути зроблена з урахуванням локального контексту і з продумуванням наслідків», - підсумувала Оксана Покальчук.
Правозахисниця наголосила, що разом з активними громадянами продовжить працювати над тим, щоб змінити ставлення міжнародної спільноти до України.
4 серпня Amnesty International опублікувала звіт, в якому стверджується, що відбиваючи російську агресію, ЗСУ «наражають на небезпеку» цивільних, облаштовуючи бази та розміщуючи озброєння у житлових районах, покинутих лікарнях та школах. Українська філія у підготовці звіту участі не брала.
Заступник генпрокурора у 2019-2021 роках Гюндуз Мамедов вважає, що наведених у документів аргументів недостатньо для правової оцінки, а твердження про те, що ЗСУ використовують «живі щити» як тактику – необґрунтоване, завчасне й слугуватиме зброєю в інформаційній війні. Теоретизування війни часто розходиться з реальністю, наголошує Мамедов, і будь-яка аналітика має враховувати контекст.