UA / RU
Підтримати ZN.ua

Шмигаль натякнув Кличку, що повного локдауну не буде: "Можемо запропонувати призначити нового очільника КМДА"

Прем'єр звинуватив мера столиці в "політичному піарі". 

Сьогодні в багатьох український областях погіршується епідемічна ситуація, проте не в усіх. Від того, як місцева влада протистоїть загрозам коронавірусу з допомогою адаптивного карантину залежить і економічна ситуація в Україні. Це ж, вочевидь, стосується й введення загальнонаціонального локдауну, про який під час брифінгу сьогодні просив мер Києва Віталій Кличко. Про це на своїй сторінці в Фейсбук написав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. 

Він знову навів приклад Івано-Франківська, який от-от повинен вийти з "червоної зони" після того, як кілька тижнів місто жило в умовах цілковитого локдауну. 

"На сьогодні місто Київ залишається в «червоній» зоні. Але я впевнений, що в разі ефективного контролю за протиепідемічними заходами, які передбачає червоний рівень небезпеки, столиця також зможе швидко пройти ковідний пік. Саме на цьому має сьогодні зосередитись міська влада Києва. Очільник Київської міської державної адміністрації, міський голова Києва Віталій Кличко так само, як і інші посадовці, має свою відповідальність у питанні впровадження та контролю за ходом місцевого локдауну", - пише Шмигаль.

Він зауважив, що центральна влада завжди прислухається до місцевої в рекомендаціях щодо протидії пандемії коронавірусу. Проте ситуацію з Кличком він вважає "політичним піаром".

"Якщо у міського голови Києва, який також є головою міської адміністрації, інша думка… І він вважає, що одночасно повноважень міського голови й голови КМДА йому недостатньо, аби ефективно протидіяти COVID у столиці, тоді можемо разом звернутися до президента України з пропозицію про призначення нового очільника КМДА". 

Сьогодні в більшості регіонів України ми маємо загрозливу ситуацію з розповсюдженням COVID-19. В більшості, але не в...

Опубликовано Денис Шмигаль Пятница, 9 апреля 2021 г.

Читайте також: Україна може отримати коронавірусну допомогу від МВФ

Раніше прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив про те, що необхідності в загальнонаціональному локдауні на сьогодні немає. Але у вівторок міністр охорони здоров'я Степанов заявив, що медична система України вичерпала свої можливості.

А незалежні аналітики давно фіксують: «червоний» — практично, в усіх регіонах. І стверджують: Україна вийшла на перше місце в Європі зразу за двома показникама — добовою кількістю нових випадків та добовою летальністю.

Із торішньої війни з місцевим самоврядуванням, яке вимагало прав та інструментів для самостійної регуляції карантину, нинішній центральная влада винісла досить корисний трофей: розуміння, куди спрямовувати гнів підприємця, що потерпає від локдауну. Органи місцевого самоврядування отримали права. Хоч і досить обмежені. Тому що, згідно з рішенням КСУ, всі акти, які стосуються обмеження прав та свобод фізичних і юридичних осіб, можуть регулюватися тільки законами (а не постановами Кабміну) і в рамках запровадження режиму НС. Чого центральна влада із тільки їй відомих причин не зробила. Про це ми докладно написали ще два тижні тому в матеріалі «Поплічники пандемії. За мить до цунамі». Жодної реакції.

Місцеві органи влади, чиї бюджети виявилися заручниками податків великого бізнесу (кейс Буковеля, що, з благословення президента, заразив усю країну), очікувано безсилі передавити політичні й адміністративні ресурси олігархів. А центральна влада не має бажання допомагати владі місцевій. Хоча з участю парламенту оперативно може отримати необхідні інструменти і впровадити жорсткий локдаун. А не нескінченно підвищувати його статистичний поріг руками безхребетного уряду.

"Щоб почати виходити з критичної ситуації, президент/РНБО повинні взяти на себе відповідальність у прийнятті рішень щодо захисту національної безпеки країни не тільки в боротьбі з олігархами-втікачами, а й у боротьбі з пандемією. Мова про ініціювання внесення змін до закону про НП, щоб держава отримала ефективний інструмент для боротьби з ковідом.

Парламент зобов'язаний законодавчо забезпечити боротьбу з епідемією, прийнявши відповідні зміни до закону про НП, а також завершити децентралізацію, невідкладно проголосувавши закони про МДА, адміністративно-територіальний устрій та внесення змін до закону про місцеве самоврядування, щоб збалансувати повноваження Центру і громад".

У чому причини критичної ситуації з ковідом в Україні? Хто відповість за злочинну недбалість центральної влади та місцевої? Чи є шанс утриматися від падіння в прірву, в яку штовхають країну некомпетентність і безкарність? Про це – у статті Інни Ведернікової і Алли Котляр «Згідно із законом природного відбору».