Через військове вторгнення РФ в Україні введений воєнний стан та тривають бойові дії. Але в країні продовжується життя, а українці одружуються та створюють сімї. Бувають випадки, коли вступити у шлюб хочуть неповнолітні громадяни. Адвокат Андрій Карпенко розповів на порталі b2bconsult, у яких випадках за рішенням суду неповнолітній особі можуть надати право на шлюб.
У якому віці можна вступати у шлюб
В Україні право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. Досягнення шлюбного віку є юридичним фактом, який породжує в особи право на шлюб.
«За загальним правилом шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Однак це право може бути реалізоване лише при волевиявленні двох осіб - жінки та чоловіка», – пояснив адвокат
Карпенко додав, що за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.
Адвокат наголосив, що заява про надання права на шлюб розглядається судом за правилами окремого провадження відповідно до вимог Глави 3 Розділу IV Цивільного процесуального кодексу України. Така справа є підсудною за місцем проживання заявника.
«Про подання такої заяви суд має повідомити батьків або піклувальника, оскільки вони зобов'язані захищати дитину, а отже, мають володіти інформацією про її життєві наміри. Але заперечення батьків чи опікуна не може бути підставою для відмови у задоволенні заяви», – зауважив експерт.
Які можуть бути підстави для отримання права на шлюб до 18 років
До таких підстав належить:
- вагітність;
- фактичне створення сім'ї;
- народження дитини.
Карпенко підкреслив, що судом надається право неповнолітній особі на укладення шлюбу з конкретною особою, дані про яку чітко зазначаються в судовому рішенні.
«Одержавши право на шлюб з однією особою, не можна реєструвати шлюб з іншою», – пояснив адвокат.
Які документи потрібні для реєстрації шлюбу
Для реєстрації шлюбу до 18 років за рішенням суду потрібні такі документи:
- Заява про надання права на шлюб. У заяві про надання права на шлюб необхідно зазначати ПІБ особи, з якою передбачається реєстрація шлюбу, оскільки надання права на шлюб повинно відповідати інтересам заявника, а встановити це можна лише стосовно конкретної особи. У заяві слід зазначати про те, що не існує обставин, які перешкоджають укладенню шлюбу, котрі передбачені статтею 26 СК України (кровна спорідненість, усиновлення); що нареченим відомо про сімейний стан один одного і наявність дітей;
- Свідоцтво про народження заявника;
- Копія паспорта заявника;
- Будь-які документи, які підтверджують підстави надання права на шлюб: свідоцтво про народження дитини, довідка з медичного закладу про вагітність тощо;
- Квитанція про сплату судового збору або документ, що підтверджує обставини для звільнення від сплати судового збору.
Карпенко пояснив, що відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя», до участі в справі залучаються один або обидва батьки (усиновлювачів) неповнолітнього особи, опікун, особа, з яким передбачається реєстрація шлюбу, а також зацікавлені особи.
«Заперечення батьків (опікунів) щодо надання права на шлюб не є підставою для відмови в задоволенні такої заяви, так як головним критерієм для задоволення заяви є відповідність такого права інтересам заявника», – резюмував адвокат.
Раніше ми писали, чи потрібна довідка з військкомату для одруження під час війни.