UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сьогодні в Україні відзначають Щедрий вечір: традиції свята

Цього дня заведено накривати святковий стіл та щедрувати.

13 січня українці традиційно відзначають Щедрий вечір. В народі існує друга назва свята – Маланка (на честь святої Меланії, яку вшановують цього дня). В Україні існують давні традиції святкування Щедрого вечора, а також деякі прикмети та заборони.

Традиції свята

В цей день прийнято накривати багатий стіл, на якому має бути щедра кутя та страви з м’яса. В народі вірили, що на Щедрий вечір треба також готувати страви зі свинини, оскільки ця тварина символізувала достаток та багатство.

Господині на свято пекли пиріжки, смажили млинці та ліпили вареники, щоб пригостити ними щедрувальників та посівальників.

Ввечері молодь збиралася разом, ходила від хати до хати та співала щедрівки. Господарі пригощали щедрувальників ласощами або давали їм гроші. За народним повір’ям, спів щедрівок захищав від нечистої сили.

Також у деяких регіонах була традиція «водити Маланку» – молоді хлопці перевдягалися у костюми, надягали маски тварин та ходили від дому до дому, бажаючи господарям доброго здоров’я та щедрого врожаю.

Читайте також: Старий Новий рік: якою буде погода на свято

Народні прикмети

Що не можна робити у Щедрий вечір

На свято заборонялося розпочинати нову справу, бо з цього нічого доброго не вийде.

В цей день не можна говорити слово «тринадцять».

В народі вірили, що не слід подавати на стіл рибу та птицю, бо вони можуть відлякати щастя та удачу. Краще надати перевагу м’ясним стравам.

Заборонялося давати та позичати гроші.

Цього дня не можна виносити сміття, бо у будинку не будуть водитися гроші, а також не варто рахувати монети.

Також у Щедрий вечір не слід лихословити, з’ясовувати стосунки та конфліктувати.

Заборонялися й ворожіння в цей день.

На свято не можна одягати старий або темний одяг.