UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ще одна фейкова «Дія»: правоохоронці викрили 15-річного підлітка

Хлопцю загрожує до трьох років позбавлення волі.

Правоохоронці викрили 15-річного підлітка, який створив фейкову «Дію», аби підробляти COVID-сертифікати, повідомили у Миколаївській обласній прокуратурі. За користування підробленим додатком хлопець брав гроші.

«За даними слідства, юнак за гроші надавав доступ до сайту, що повторює за дизайном додаток «Дія». У спеціальному редакторі за бажанням клієнтів він міг створити фальшиві копії COVID-сертифікатів», – йдеться у повідомленні. 

Водночас у Нацполіції зазначили, що фейковий додаток підліток продавав у месенджері за 250-650 грн. Сума залежала від функціоналу та повноти дозволених змін у додатку. Коли хлопець рекламував розробку, то зазначав, що кожен може оформити собі COVID-сертифікат та інший документ.

«Підліток працював лише за умови повної передплати на його електронний гаманець одного з платіжних сервісів країни-агресора, з якого потім виводив кошти на картковий рахунок. Після оплати підліток надсилав замовнику архів з програмним забезпеченням, клієнту лише залишалось його інсталювати на власний смартфон», – додали в поліції. 

За даними прокуратури, на сайті було авторизовано понад 1000 користувачів. При цьому в поліції повідомили, що до підлітка звернулися 30 клієнтів.

Під час обшуку на комп’ютері та телефоні хлопця правоохоронці знайшли вихідні файли фейкового мобільного додатку «Дія», листування з покупцями та інформацію про його продаж і отримані кошти.

Справу відкрили за ч. 1 ст. 361 (несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку) Кримінального кодексу України. Підлітку загрожує позбавлення волі до трьох років.

Читайте також: «Дія» може стати ідеальним полем для фальсифікації виборів

Це вже не перший випадок, коли українці створюють фейкову «Дію», аби за гроші створювати сертифікати про вакцинацію проти коронавірусу та інші документи. Зокрема, на початку місяця правоохоронці викрили 17-річного підлітка з Харкова, який створив додаток-клон та просив від 100 до 300 грн за «послуги».

Перед цим правоохоронці затримали 21-річного хакера-самоучку, який також створив фейкову «Дію». Пізніше йому запропонували стажування у Міністерстві цифрової трансформації. При цьому у відомстві наголосили, що так зване стажування не звільняє його від кримінальної відповідальності за вироблення документів.

В найкращому випадку «Дія» ускладнить і відкладе на роки якісну цифровізацію. У найгіршому — стане зручним інструментом як для російської розвідки, так і для узурпації влади. Що саме може піти не так? Про це — у тексті Олени Болтушкиної ««Дія»: про що не розповідають українцям».