UA / RU
Підтримати ZN.ua

Шанси України приєднатися до Гаазької конвенції про захист дітей високі, як ніколи – експерт

Перед цим провалилося вже сім спроб ратифікації конвенції, однак наступна повинна стати успішною.

В українському суспільстві тема дозволу міжнародного усиновлення призводить до запеклих баталій всякий раз, як спливає вгору – або це чергова спроба Верховній Раді прийняти законопроект про ратифікацію Україною Гаазької конвенції про захист дітей та співробітництво з питань міждержавного усиновлення, або пов'язаний з усиновленням гучний скандал. Про це пише редактор відділу "Соціум" DT.UA Алла Котляр.

За її словами, раніше скандали загасали, провалювалася чергова спроба ратифікації, і справа застигала до наступного свого піку активності. Проте зараз ситуація може скластися по-іншому завдяки збігу ряду факторів.

"Цього ж разу одночасно зійшлося чимало різних подій. І скандальні історії в дитячій сфері, включаючи з'ясовування ситуації з насильством над дітьми в одеському ЦСПРД "Світанок". І задекларований Мінсоцполітики пріоритет теми дитинства на 2020 рік. І указ президента №721/2019 від 30.09. 2019 р. "Про деякі питання забезпечення прав і законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківської опіки, розвитку та підтримки сімейних форм виховання", де пункт номер один - міжнародне всиновлення і приєднання України до Гаазької конвенції (цього разу шанси її прийняти високі як ніколи раніше). І набуття чинності 20 жовтня постановою Кабміну №603 від 10.07.2019 р., де закріплено вимогу до кандидатів в усиновителі обов'язково пройти курси підготовки, яких у переважній більшості регіонів України просто немає. Ну й зовсім нещодавно виявлений експертами у сфері захисту прав дитини збільшений удвічі "Перелік захворювань", які дають право на всиновлення хворих дітей без дотримання термінів перебування на обліку в центральному органі виконавчої влади, у тому числі іноземцями, до досягнення дитиною п'яти років. Цей перелік, затверджений наказом МОЗ №1648 від 19.07.2019 р., набув чинності 27 вересня", – пише автор.

Нагадаємо, що справа про насильство в дитячому ЦСПРД "Світанок" стало доволі резонансною. Раніше про знущання над дітьми у "Світанку" вже повідомляла волонтерка і колишня співробітниця поліції Зоя Мельник. За її словами, співробітники центру систематично піддають дітей психологічному та фізичному насильству, в тому числі, вдаючись до послуг охоронної фірми "Центр". Зокрема, Мельник описала випадок, коли охоронці публічно принижували, били, били електрошокером, обливали холодною водою і змушували жувати використаний презерватив підлітків, яких застали за заняттям сексом.

Через знущання над дітьми відкрили провадження за 1 ч. ст. 137 (неналежне виконання обов'язків щодо охорони життя та здоров'я дітей), ч. 3 ст. 152 (зґвалтування неповнолітньої особи), ч. 2 ст. 365 (перевищення влади) Кримінального кодексу.

Детальніше про проблеми усиновлення в Україні, проблеми державної політики в цьому питанні та демографію читайте в матеріалі Алли Котляр "Долі на експорт-2?" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".