UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ще двох фігурантів "справи Хізб ут-Тахрір" окупанти продовжать утримувати в СІЗО

"Верховний суд" анексованого Криму відхилив скаргу на продовження арешту Білялу Адиіову і Раіму Айвазову.

Підконтрольний Кремлю "Верховний суд" анексованого Криму відхилив скаргу на продовження арешту двом фігурантам другої сімферопольської "справи Хізб ут-Тахрір" Білялу Аділову та Раіму Айвазову, повідомила у Facebook "Кримська солідарність". Кримчан будуть утримувати в СІЗО до 15 лютого 2020 року. Засідання "суду" відбулося 16 грудня.

Підтримати політв'язнів до "суду" приїхали близько 30 осіб. Аділов і Айвазов разом з адвокатом Рустемом Кямілєвим брали участь у засіданні по відеозв'язку з СІЗО, де утримують кримчан.

Адвокат подав клопотання, щоб засідання відбулося у відкритому режимі, а також, щоб на оголошення рішення пустили близьких кримчан. Засідання не відкрили, але близькі змогли почути рішення "суду".

"Також в ході суду було розглянуто та відмовлено у задоволенні клопотання кореспондента "Грані.ру" про ведення фото і відеофіксації", - додали в "Кримській солідарності".

У свою чергу Аділов та Айвазов вимагали, щоб щодо них застосували Женевську конвенцію про захист цивільного населення у воєнний час (IV Женевську конвенцію). Адвокат також заявив про те, що ця справа є політично мотивованою.

"Ви тут для того, щоб весь цей спектакль показати. Просто як лялька, яку тягнуть за мотузки. Рішення у вас вже готові. Мені від вас нічого не потрібно і я вважаю цю справу незаконною щодо мене", - заявив під час засідання Раім Айвазов.

Білял Аділов у своїй промові посилався на те, що є громадянином України, а паспорт Росії отримав вимушено у зв'язку з російською анексією Криму в 2014 році.

"Незважаючи на всі доводи сторони захисту, клопотання було залишено без задоволення. Підсудні залишаться в СІЗО до 15 лютого 2020 року", - зазначили у громадському об'єднанні.

Біляла Аділова і Раіма Айвазова затримали під час масових обшуків і арештів в окупованому Сімферополі 27 березня. Росія звинувачує їх у "тероризмі" та "екстремізмі" за активну проукраїнську і громадянську позицію.

Обвинуваченими у цій справі проходять 25 активістів, майже усі вони (23 людини) вивезені до російських СІЗО й утримуються у Ростові-на-Дону, Таганрозі та Шахтах. Раім Айвазов утримується в ізоляторі Сімферополя, місцезнаходження Едема Яячікова невідоме – після обшуків й затримань він зник безвісти.

Від початку анексії українського Криму в 2014 році Росія проводить послідовну політику тиску на кримських татар за їхню проукраїнську позицію. Російські силовики регулярно приходять з обшуками до їхніх будинків, кримських татар заарештовують і судять за сфабрикованими обвинуваченнями в нібито "тероризмі" і "екстремізмі".

Генеральна Асамблея ООН у своїх резолюціях неодноразово засуджувала незаконні дії країни-окупанта і закликала її дотримуватися прав людини. 22 грудня 2018 року Генеральна Асамблея ООН прийняла нову резолюцію "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополь, Україна".

Вона стала третьою ініційованої Україною і прийнятою Генасамблеєю ООН за останні два роки. При цьому Росія не виконала жодної вимоги попередніх резолюцій, ситуація лише погіршилася. У зв'язку з чим у новій резолюції вперше окремо міститься заклик до Генерального секретаря ООН підготувати спеціальну доповідь про її виконання до наступної сесії ГА ООН.