UA / RU
Підтримати ZN.ua

СБУ відпустила моряків з затриманого російського танкера – ЗМІ

Вони проходять у справі як свідки.

Служба безпеки України відпустила моряків, які були на затриманому російському танкері NEYMA, який раніше блокував українські судна в Керченській протоці, після чого російські прикордонники атакували українські кораблі, і захопили їх разом з екіпажем.

Видання "Страна.иа" з посиланням на джерела в СБУ пише, що при цьому з моряків взяли зобов'язання з'явитися на допити за викликом слідчого.

Наголошується, що з юридичної точки зору, ця обставина не заважає їм виїхати за межі України. Моряки по справі проходять як свідки.

25 липня СБУ разом з Військовою прокуратурою затримали російський танкер NEYMA. За інформацією українських прикордонників, 24 липня в порт Ізмаїл під прапором РФ "NIKA SPIRIT", який за даними міжнародної інформаційної системи EQUASIS ідентифіковано як вже відомий танкер NEYMA, що який використовували для перекриття Керченської протоки.

Як повідомлялося, 17 липня Лефортовський суд Москви продовжив термін утримання під вартою усім 24 морякам ще на три місяці.

25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ звільнити два катери, рейдовий буксир ВМС України і 24 українських моряків, захоплених в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року. Рішення підтримали 19 суддів, російський суддя голосував "проти". Росія відзвітувала трибуналу про виконання вимоги, однак українців досі утримують у СІЗО "Лефортове" (Москва), РФ продовжує маніпулювати власним розумінням рішення.

Наприкінці листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з країнами "Великої сімки".

Докладніше про позов України проти Росії у справі військовополонених моряків читайте у статті Володимира Кравченка "Гамбурзький розрахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".