UA / RU
Підтримати ZN.ua

СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом агресії РФ в Азовському морі

Санкції статей передбачають покарання у вигляді 10-15 років за ґратами або довічне ув'язнення.

Служба безпеки України (СБУ) відкрила кримінальне провадження за фактом військової агресії Росії в Азовському морі. Зокрема, нападу й захоплення російськими спецпризначенцями двох катерів і буксиру Військово-морських сил ЗСУ та 23 українських моряків, повідомляє прес-служба Військової прокуратури Південного регіону.

Дії РФ кваліфіковано за ч. 2 статті 437 (планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни), ч. 2 статті 15 (замах на злочин), п. 1 ч. 2 статті 115 (умисне вбивство) Кримінального кодексу України. Санкції статей передбачають від 10 до 15 років позбавлення волі або довічне ув'язнення.

Справу відкрито у неділю, 25 листопада, процесуальний нагляд у ній здійснює військова прокуратура.

"Кримінальне провадження зареєстроване на підставі інформації 7 управляння ГУ ВКР ДКР СБ України про агресивне ведення війни Збройними силами РФ, поранення шести військовослужбовців ВМС ЗС України та захоплення катерів "Бердянськ", "Нікополь", буксира "Яни Капу", - йдеться у заяві.

Зазначимо, Договір про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки не денонсовано, він передбачає свободу судноплавства у внутрішніх водах України та Росії. Дії РФ порушують не лише Договір, а також Статут ООН і Конвенцію ООН з морського права.

Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України. Усі три судна внаслідок обстрілу росіянами втратили хід. Поранення дістали шестеро українських моряків, загалом РФ незаконно утримуються 23 людини.

Перед цим російський корабель протаранив рейдовий буксир "Яни Капу", який у супроводі бронекатерів "Бердянськ" і "Нікополь" прямував з Одеси до Маріуполя. Унаслідок тарану пошкоджено головний двигун, обшивку та леєрну огорожу буксира, втрачено рятувальний плотик.

Командування ВМС ЗСУ наголошує на тому, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. У ФСБ Росії стверджують, що жодних повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом державного кордону".

Україна ініціювала екстрене засідання Ради Безпеки ООН у зв'язку із ситуацію в Азовському та Чорному морях. Своєю чергою в РФ також вимагають скликання Ради безпеки ООН 26 листопада та традиційно відхрещуються від причетності до ескалації на Азові. Засідання Ради Безпеки ООН призначено на 11:00 (18:00 за Київським часом).

Президент України Петро Порошенко скликав Військовий кабінет, вночі з 25 на 26 листопада відбулося екстрене засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО), на ньому Порошенко ініціював запровадження в Україні воєнного стану строком на 60 днів. На 16:00 заплановане позачергове закрите засідання Верховної Ради щодо введення в країні воєнного стану.

Українські правоохоронці переходять на посилений режим несення служби, ЗСУ та СБУ приведені в повну бойову готовність, у море вийшли кораблі Військово-морських сил України.

Свою оцінку ситуації в Азовському та Чорному морях також дали міжнародні організації і зовнішньополітичні відомства країн-партнерів України.