Російсько-українська війна – це довгова війна, яка дозволить Україні берегти свої людські ресурси, вважає відомий військовий аналітик з Азербайджану Агіл Рустамзаде, з яким для ZN.UA поговорила Інна Ведернікова. Співрозмовник пояснив, що означає затяжна війна для України, Росії та Заходу.
«Почнемо з України. Для вас це можливість, яка дозволяє берегти свої людські ресурси, а також із прибуттям західної зброї завдавати супротивникові точніших та руйнівних ударів. За рахунок нехай навіть дозованої зброї, утримання своїх позицій, а також проведення дрібних контрнаступних операцій ЗСУ отримає можливість виснажувати супротивника. Постійно збільшуючи його технічні та людські втрати. Все це в комплексі якраз і може стати поштовхом до зміни порядку денного у верхівці Росії», – заявив Рустамзаде.
При цьому, за його словами, Російська Федерація вже відчуває брак боєприпасів, починаючи від артилерійських снарядів і закінчуючи крилатими ракетами. Експерт заявив, що затягування цієї війни невигідне для Росії, оскільки на відміну від України вона не має можливості поповнювати боєприпаси та бойову техніку. До того ж РФ не переводила свою економіку на військові рейки. Згідно з прогнозом Рустамзаде, у перспективі місяця-двох російська армія слабшатиме. Що знову-таки може стати поштовхом для політичної поразки РФ. При цьому можливості України завдати РФ військової поразки експерт не бачить.
«Захід. Він розділився на два табори. Це провідні країни Євросоюзу, які не бажають зміни геополітичних кордонів. Вони хочуть зберегти Росію, бізнес та, скажімо так, уникнути радикальних змін на Євразійському континенті. Позиція англосаксів діаметрально протилежна. Вони хочуть послабити РФ, вилучити її ядерний потенціал, підштовхнувши до створення на місці Росії кількох нових держав. Які більше не будуть загрожувати ні пострадянському простору, ні ЄС», – додав Рустамзаде.
За його словами, що в результаті вийде, передбачити дуже важко. Експерт вважає, що розуміння того, до чого може прийти як російсько-українська війна, так і російсько-західне протистояння в цілому, з'явиться ближче до осені.
На зауваження, що в цій війні гине багато як українських військових, так і мирних жителів, а також руйнується наша інфраструктура, Рустамзаде заявив: «Що тут сказати... У війну ж вас не англосакси втягнули. Навпаки, вони вам допомагають із неї вийти. Так, такою ціною. А що тут ще можна запропонувати? Ви самі вирішили битися. А не здаватися».
При цьому експерт упевнений, що якби Україна одразу отримала багато зброї та почала знищувати російських загарбників, а також зайшла до Криму, російський диктатор Путін міг би завдати тактичного ядерного удару.
«Добре, припустимо, що реалізується інший сценарій. Вам дали дуже швидко та дуже багато зброї. Ви стали масово знищувати ворога та зайшли на територію Криму. Путін завдасть тактичного ядерного удару. А у вас немає таких засобів ППО, які б збивали такі ракети… Зрозумійте, не можна піднімати рівень напруженості у цій війні. Ви воюєте з ядерною державою. Його можна лише вимотувати. Великі удари викличуть обов'язкову реакцію. Уявіть собі, що ви вдарили у великі міста Росії. Люди мають шок, результатом якого буде вимога до влади їх захистити», – заявив Рустамзаде.
Він вважає, що Україні потрібно знайти грань, при якій ми зможемо завдавати не одного сильного удару ножем, а тисячі дрібних. Щоби ворог помирав повільно.
«Гарячих голів в Україні достатньо. Я пам'ятаю момент, коли ЗСУ вийшли на російський кордон Харківської області. Соціальні мережі в один голос кричали, що треба вводити війська у Білгородську область. Адже мудрішим треба бути. І хитріші. Думати на кілька ходів уперед. Тиха війна без напруження зараз вигідна всім. У тому числі й Росії, яка шукатиме/вже шукає шляхи виходу з цієї ситуації. Тобто все, що відбувається зараз, це оптимальний шлях. І мені здається, що його вже усвідомило та прийняло ваше військово-політичне керівництво», – заявив експерт.
Агіл Рустамзаде вважає, що в Україні після повномасштабного вторгнення РФ почалася війна на виснаження, а не війна ХХI століття, яка за кілька місяців закінчується капітуляцією розгромленого ворога. При цьому він зазначив, що долю російсько-української війни вирішить саме політична поразка Росії.