UA / RU
Підтримати ZN.ua

Розслідування проти ексочільника «Укравтодору»: у чому звинувачують Славоміра Новака

Сума тендерів, яка відпрацьовується у межах розслідування, становить 270 мільйонів євро.

Очільники Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури дали брифінг, на якому докладно розповіли, у чому звинувачують затриманого в Польщі ексголову «Укравтодору» Славоміра Новака.

У 2019 році була створена спільна українсько-польська слідча група. За версією слідства, посадові особи держагенції створили злочинну організацію для розкрадання коштів, виділених міжнародними організаціями на ремонт доріг в Україні. А сама схема почала формуватися за місяць після призначення підозрюваного в «Укравтодор».

«Досліджувалися події 2016-2019 років, коли колишній очільник «Укравтодору» з використанням свого службового становища вживав заходів щодо одержання для себе і для третіх осіб неправомірної вигоди», - розповів Ситник.

Сума тендерів, яка відпрацьовується у межах розслідування, становить 270 мільйонів євро.

За словами в. о. голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Максима Грищука, один з епізодів – коли українські компанії не могли вчасно завершити будівництво.

«В. о. керівника «Укравтодору» робив пропозицію за певну винагороду продовжити договори, щоб уникнути сплати штрафних санкцій... Спосіб був специфічний. На території Польщі створювалося підприємство, і коштом неправомірної вигоди поповнювався статутний капітал цих підприємств. Таким чином не лише отримували неправомірну вигоду, але і легалізували кошти», - пояснив він.

В іншому епізоді Новак пропонував одному з міжнародних підприємств, що займаються будівництвом доріг, створити спільну компанію в Польщі, пише  «УНІАН».

«Він пропонував свої послуги з надання допомоги, і пропонував, щоб 50% статутного капіталу було надано його людьми. Після своєї каденції в «Укравтодорі» він планував увійти до наглядової ради цього підприємства. Це вершина айсберга. Ще тривають слідчі дії», - додав Грищук.

За словами Артем Ситника, на сьогодні чотири особи притягнуті до кримінальної відповідальності, декілька людей, включно з Новаком, затримані.

В офісах «Укравтодору» і будинках колишніх співробітників агенції у Києві та Львові, а також на території Польщі, проведено понад 50 обшуків.

«Зараз обшуки закінчуються, і ми сподіваємося, що отримаємо ще додаткові докази того, що документувалося протягом тривалого часу», - додав очільник бюро.

За даними правоохоронців, злочинні дії фактично починалися на території України, а закінчувалися на території іншої держави. Саме тому Славомір Новак був затриманий на території Польщі – там були отримані гроші.

Говорячи про перспективи розслідування, Ситник повідомив, що в Україні ексголові «Укравтодору» може загрожувати до 12 років позбавлення волі, але чи будуть українські правоохоронці домагатися його екстрадиції, поки не знає.

На думку директора НАБУ, не принципово, на території якої країни проходитиме суд. До того ж, підозрюваний має подвійне громадянство – України (отримане в 2016 році, після призначення на посаду в. о. голови агенції – ред.) та Польщі.

«На нашу думку, екстрадиція за умови, що є польське громадянство - неможлива за міжнародним законодавством. Але ми не бачимо принципової різниці, де проходитиме суд. Дії, які інкримінуються, спільно оцінені як нами, так і нашими польськими колегами», - підкреслив очільник бюро.

Прокуратура Польщі повідомила затриманому Новаку і трьом іншим фігурантам справи про підозру, ще одному підозру вручатимуть в Україні.

Українська та польська сторони обмінялися повідомленнями про підозри,  інформацією, отриманою під час роботи спільної слідчої групи, та іншими даними у справі.

«Також деякі підозри, підготовлені польською стороною, передані нам, і ми передаємо їх на території України… Після того, як закінчаться обшуки, після того, як будуть зібрані дані, які ми плануємо отримати під час обшуків, буде прийматися рішення про подальше затримання причетних», - додав Артем Ситник.

За його словами, інтерес для України становить майно, яке буде заарештовано, але «це окрема історія, окрема угода між державами». Така угода можлива і в разі винесення відповідного рішення судом у майбутньому, повідомляє «Укрінформ».

Читайте також: НАБУ оголосило підозру ексміністру інфраструктури Омеляну

Нагадаємо, вранці 20 липня Центральне антикорупційне бюро Польщі затримало екс-міністра транспорту країни та колишнього очільника «Укравтодору» Славоміра Новака, гданського підприємця Яцека П. та екскомандира військової частини спецпризначення «GROM» Даріуша З.

Новака підозрюють у корупції, відмиванні грошей та управлінні злочинною групою. Затриманих доправили до прокуратури, де їм буде  висунуто обвинувачення.

Розслідування проводить Центральне антикорупційне бюро Польщі у співпраці з Національним антикорупційним бюро України. Процесуальний нагляд забезпечують прокуратура Варшави і Спеціалізована антикорупційна прокуратура України.