UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія не буде грати за правилами після побудови "Північного потоку-2" - Клімпуш-Цинцадзе

Європа не бачить загрози від російського газопроводу і не демонструє готовності зупинити його будівництво.

У європейських столицях, особливо у Берліні, відсутня готовність зупинити будівництво "Північного потоку-2", що в майбутньому буде мати дуже серйозні наслідки, заявила віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Клімпуш-Цинцадзе під час участі у панельній дискусії Українського дому в Давосі, повідомляє "Укрінформ".

"Я боюся, що "Північний потік-2" буде побудовано. На жаль, аргументи України, Польщі, країн Балтії не сприймаються в інших столицях. Шкода, що навіть пропозицію Європейської комісії застосовувати для підводних газопроводів такі ж правила, як зараз застосовуються для сухопутних, не схвалює Європейська рада", - повідомила Клімпуш-Цинцадзе.

Віце-прем'єр подякувала США за чітко виражену позицію щодо неприпустимості будівництва російського газопроводу, однак зазначила, що поки немає ніяких ознак того, що ця позиція якось вплине на долю "Північного потоку-2".

"Питання у тому, коли він буде побудований. І чи вдасться у процесі його будівницства досягти з Росією та ЄС угоди щодо транзиту через Україну. Якщо транзиту не буде - це буде прямим запрошенням Російської Федерації до ще одного повномасштабного збройного нападу на Україну", - сказала віце-прем'єр.

Віце-прем'єр нагадала, що саме через загрозу, яку несе "Північний потік-2", Україна погодилася на тристоронні переговори щодо газу, перший раунд яких пройшов 21 січня. На них Росія заявила, що на Україну не поширюються діючі у Європейському союзі правила, хоча Україна і сам Євросоюз наполягають на зворотньому.

"Я думаю, головне, що ми почули вчора у цих переговорах - що Росія буде готова їх продовжити тільки після травня. Це свідчить про те, що Росія має великі надії на президентські вибори в Україні. Думаю, всім треба дуже-дуже серйозно сприйняти цей сигнал", - розповіла вона.

Клімпуш-Цинцадзе зазначила, що зараз Росія вичікує, плануючи отримати президента, з яким можна буде домовитися на російських умовах. І навіть у травні вона буде говорити тільки щодо продовження десятилетного контракту, але не щодо призупинення будівництва газопроводу.

"Все це означає, на жаль, що Російська Федерація не збирається чесно грати за правилами після побудови "Північного потоку-2", і вона буде використовувати його як важіль впливу проти Європи, як використовувала питання газу десятиліттями проти України. Це повинно вплинути на наших колег у ЄС", - пояснила вона.

Клімпуш-Цинцадзе закликала європейських партнерів усвідомити загрози зараз, поки проект ще не завершено, і поки ще не пізно.

Як повідомлялося, 21 січня в Брюсселі завершилися тристоронні переговори щодо транзиту газу з РФ до Євросоюзу через ГТС України.

"Нафтогаз" і Еврокомміссія наполягають на збереженні транзиту і підписання нового договору, який відповідатиме європейському енергетичному законодавству.

У свою чергу, уководство "Газпрому" висловило готовність без консультацій продовжити договір, підписаний в 2009 році тодішнім прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко.

За словами глави правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва, ближче до кінця переговорів Україна отримала пропозицію про умови та обсяги транзиту, котру слід у найближчі два місяці обговорити з Кабміном.

Віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович уточнив, що запропонував "Нафтогазу" і "Газпрому" підписати контракт терміном не менш як на 10 років.

Нагадаємо, раніше Палата представників Конгресу США прийняла резолюцію, спрямовану проти "Північного потоку-2". У резолюції проти завершення будівництва російського газопроводу, зокрема, конгресмени знову запропонували урядам європейських держав відмовитися від "Північного потоку-2". Крім цього, Палата підтримала введення санкцій проти газопроводу відповідно до частини 232 "Закону про протидію супротивникам Америки шляхом санкцій".

В рамках проекту "Північний потік-2" по дну Балтійського моря прокладуть трубопровід для доставки російського газу в Європу. Потужність газопроводу - 55 млрд куб. м. газу в рік, вартість проекту - €9,5 млрд.

21 січня глава "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що вже побудовано більше 20% "Північного потоку-2". При цьому раніше в "Газпромі" заявили, що російсько-німецький газопровід буде запущено в експлуатацію 1 січня 2020 року - саме з цієї дати через нього підуть перші поставки російського газу до Європи.

Детально про перешкоди будівництву російського газопроводу "Північний потік-2" читайте у матеріалі Ігоря Маскалевича "Датський хрест для "Газпрому" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Детальніше про підготовку тристоронньої зустрічі 21 січня і про переговорні позиціії сторін читайте в матеріалі Алли Єрьоменко в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".