В Україні існують певні ризики стосовно автономізації в медицині, але люди матимуть змогу вибрати тих менеджерів для керування закладами, яким найбільше довірятимуть. Таку думку висловив колишній глава Національної служби здоров'я України Олег Петренко під час інтерв'ю для ZN.UA.
"Є перекоси. Є цей ризик. Але, чекайте, що ми будуємо? В якій державі живемо? Демократичній? Вона базується на трьох постулатах, складових адекватного політичного розвитку - верховенстві права, сильних інституціях і підзвітності місцевих органів влади і уряду. Нічого з цього у нас нема. Відповідно, ризики є", - пояснив експерт.
Петренко додав, що правилами, які формує НСЗУ, в одних місцях користуються і показують фантастичні результати. А в інших феодали використовують владу зовсім в інших цілях.
"Чия це проблема? Місцевої влади. Ну як можна толерувати керівника, який не розвивається? Вибачте, ви обираєте цих людей. Скоро місцеві вибори. Так подивіться на це. Головний лікар не хоче підвищувати зарплату, він купив собі меблі в кабінет. Так деякі робили попервах на первинці", - пояснив він.
Фахівець зазначив, що наразі просувається підписання договорів, після чого буде оприлюднено структурні видатки. В деяких закладах фонди оплати праці будуть великими, а в інших – мізерними.
"Чому? Це може бути стратегічним рішенням, щоб, наприклад, доєднатися до пріоритетних послуг. Але це повинно бути колективне рішення, коли всі розуміють, навіщо це робиться, як надовго, і погоджуються з цим. І всі будуть це бачити. А цей рівень прозорості багатьох противників лякає", - пояснив експерт.
Петренко додав, що хороших менеджерів, які розуміють як правильно керувати закладами, поки що небагато, але попит на навчання і розуміння з боку цих людей росте.
"І наша задача показувати правильні рольові моделі. Є прекрасні керівники. І один з найвищих ризиків зараз - це те, що якщо відбудеться відкат реформи, то люди, які в неї повірили і зробили все, щоб оптимізуватися, підготувати свій заклад, підібрати хороший персонал, просто зневіряться", - пояснив фахівець.
Більше як про готовність країни до медичної реформи, так і про ризики, з якими доведеться зіштовхнутися в разі її згортання читайте в матеріалі Алли Котляр "Олег Петренко: "Ми входимо в ситуацію "ідеального шторму" для ZN.UA.