UA / RU
Підтримати ZN.ua

Різдво Христове 2024: заборони та традиції

На Різдво традиційно співають колядки.

Кожного року християни відзначають одне з найголовніших свят – Різдво Христове. Минулого року дата його святкування змінилася. Тепер віряни ПЦУ та УГКЦ відзначають Різдво в один день – 25 грудня. Раніше віряни ПЦУ святкували його 7 січня.

Читайте також: Старий Новий рік: коли його відзначають

Що треба робити на Різдво

За 40 днів до Різдва у християн починається суворий піст. Цього року він розпочався 15 листопада і тривав до 24 грудня. Це не стільки час утримання від певної їжі, як час духовного очищення та підготовки до свята.

24 грудня святкують Святвечір. Увечері подають 12 пісних страв. Серед них обов'язково повинні бути кутя та узвар. У Святвечір не можна їсти до появи на небі першої зірки. Вона вважається символом Віфлеємської зірки, яка сповістила про народження Христа.

Святкування починають із молитви, потім запалюють різдвяну свічку. Господар будинку перед трапезою має благословити вечерю.

Одним із символів Різдва є дідух. Це сніп, який вважався оберегом та символом благополуччя дому. У Різдво, прийнято вітати одне одного словами «Христос народився!» і відповідати на них «Славімо його!». У свято також заведено відвідувати службу в церкві.

Однією з головних традицій Різдва є співи колядок. Молодь і діти ходять від дому до будинку і колядують на Святвечір або з першого дня Різдва. Колядники носять з собою велику зірку, що ознаменувала народження Христа у Віфлеємі. Її закріплювали на ціпок і покривали позолоченим папером. У свято також хрещеники традиційно ходять у гості до хрещених та вітають їх.

Заборони свята

З давніх часів в це свято діють заборони. Їх варто дотримуватися і зараз, як це робили наші пращури. На Різдво не можна працювати і займатися домашніми справами. Підготовку до свята також краще закінчити раніше.

В цей день не бажано лаятися, сваритися, поганословити і бажати іншим зла. Свято краще провести з чистими думками та помислами.

У свято не можна ходити в ліс на полювання, а також різати худобу. Вбивство живої істоти може розгнівати Бога. Вважається також, що жодна страва різдвяного столу не повинна залишитись недоторканою. Обов'язково потрібно спробувати кожну.