Міністерство оборони України має намір створити нову, “більш гнучку” систему харчування для Збройних сил, щоб виключити можливість змов чи зловживань між представниками бізнесу і начальниками із забезпечення продовольством військових на місцях. Про це заявив глава МОУ Олексій Резніков у Facebook на тлі розслідування щодо корупційних закупівель продовольства.
Він розповів, що в 2016 році Україна запровадила систему каталогу, яка дозволила відмовитися від радянської практики харчування у військових частинах. Однак таки підхід має свої "складнощі".
У системі є вибір продуктів з 409 позицій, з яких начпроди формують раціон з енергетичною цінністю 3500 калорій на добу. “Це одночасно і крок вперед, і нові ризики. Адже тільки курятини у каталозі 7 найменувань, що передбачає різні ціни”, – зазначив міністр.
За словами Резнікова, цей підхід має багато позитивних відгуків, але великий каталог підштовхує зловмисників шукати “лазівки”, які необхідно закрити.
Глава Міноборони розповів, що раніше для зменшення ризиків було ліквідовано монополію на закупівлі продовольства. Міністр висловив прагнення розширювати диверсифікацію постачальників, але й заговорив про необхідність пошуку шляху для попередження згаданих вище “змов і зловживань між бізнесом і начпродами”.
“Рішення я вбачаю в тому, щоб запровадити у ЗСУ гнучку, але уніфіковану систему меню. В основі формування якого будуть не гроші та калорії, а одиниці виміру (грам/шт.) та калорії. Це поширений у НАТО підхід”, – написав він.
Резніков зобов’язався перед представниками антикорупційного комітету Верхховної Ради ввести таку систему за чотири-п’ять місяців. За його словами, Міноборони визначило це завдання пріоритетним, і тому намагатиметься вирішити його швидше.
Діяч має намір просити про засідання Комітетів ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки і з питань антикорупційної політики, щоб “сконцентрувати фахівців та забезпечити необхідний імпульс” для запуску процесу. Він також вважає необхідним створення робочої групи для детального опрацювання питання.
“Викликом є те, що існують особливі вимоги до харчування видів, родів та сил ЗСУ. Є ВМСУ, десантники, авіація зі своїми особливостями. Є відмінності між харчування у польових умовах на фронті та у пункті постійної дислокації. Весь цей масив необхідно опрацювати. Ми почали готувати ґрунт для цих змін восени, але під час війни маємо діяти акуратно, адже безперервність постачання продовольства – безумовний пріоритет”, – додав Резніков.
Крім цього, міністр розповів про плани введення веганського, халяльного, кошерного та пісного меню християнської традиції, щоб створити вибір для різних людей, які захищають Україну.
“Я буду звертатися до ринку з проханням підтримати перехід на систему меню. Так само я буду перебувати у постійному діалозі з ринком, щоб забезпечити стабільне харчування упродовж перехідного періоду”, – пообіцяв він.
Також Резніков висловив підтримку ідеї запровадження прозорості щодо частини оборонних закупівель, і запевнив, що “цей підхід повністю відповідає” його баченню.
Глава Міноборони розповів про прагнення знайти формат, який зможе одночасно гарантувати безпеку постачальників і зберігати чутливі дані, але “зробить закупівлі більш прозорими, а бюджетні кошти – більш доступними для громадського контролю”.
За його словами, Міністерство оборони домовилося з Рахунковою палатою, що та звернеться до партнерських контрольних установ за кордоном. “Мета – спільно створити методику, яка допоможе у прозорий та зрозумілий для наших партнерів спосіб організувати моніторинг та перевірки тилового забезпечення, а також забезпечення зброєю. Щоб партнери автоматично сприймали результати таких перевірок”, – йдеться в пості.
Нагадаємо, що раніше Олексій Резніков назвав "інформаційною атакою під надуманим приводом" розслідування Юрія Ніколова для ZN.UA щодо завищених цін на продукти "Тилові пацюки Міноборони під час війни «пиляють» на харчах для ЗСУ більше, ніж за мирного життя".