UA / RU
Підтримати ZN.ua

Реформа "Укроборонпрому": спецекспортерів зброї стане втричі менше

Держконцерн має намір стати основним торговим домом державного ВПК.

Оновлена наглядова рада державного концерну "Укроборонпром" у середу, 30 жовтня, провела перше засідання, на якому обговорила запропоновану керівництвом держконцерну реформу оборонної промисловості, включно з експортом української зброї, пише "Цензор.НЕТ".

На сьогодні в структурі держконцерну працюють шість компаній-спецекспортерів, наділених Кабміном правом торгівлі усіма видами озброєнь і військової техніки при узгодженні ліцензій із Державною службою експортного контролю.

Найбільшим спецекспортером є "Укрспецекспорт", інші компанії засновані як дочірні підприємства, хоч і працюють у рівних умовах: "Укроборонсервіс", "Прогрес", "Спецтехноекспорт", "Укрінмаш", "Промоборонекспорт".

"Новий гендиректор концерну (Айварас Абромавічус – ред.) планує скоротити кількість експортерів зброї до 2 компаній", - йдеться в повідомленні.

Про скорочення спецекспортерів і реформу експорту озброєнь говорили і на засіданні наглядової ради "Укроборонпрому". Так, на першому етапі реформи тривалістю 1 рік:

- "Укроборонсервіс" буде переформатовано на суто виробничу компанію (зараз підприємство, окрім експорту, займається ремонтом зенітно-ракетної техніки ЗСУ);

- На "Промоборонекспорт" чекає швидка ліквідація;

- "Укрінмаш" і "Прогрес" поступово закриють;

- Залишаться тільки найбільші спецекспортери – "Укрспецекспорт" і "Спецтехноекспорт".

"Більш революційним виглядає план "Укроборонпрому" отримати власні повноваження на експорт і поступово, вже на другому етапі реформи (за 1-2 роки після завершення скорочення експортерів) стати основним торговим домом державного ВПК", - наголошується в матеріалі.

Цензор.нет

На сьогодні зі "старожилів" у наглядовій раді оборонно-промислового гіганта залишився лише екскерівник американського Агентства передових оборонних дослідницьких проектів (DARPA) Ентоні Тетер.

Президент і Кабмін додатково призначили "спостерігати" за держконцерном Андрія Єрмака (помічник Володимира Зеленського), Юрія Вітренка (виконавчий директор "Нафтогазу"), Ігоря Смілянського (директор "Укрпошти") та Олега Прохоренка (ексголова правління "Укргазвидобування").

Нагадаємо, 23 жовтня "Укроборонпром" припинив контракти з керівництвом ДК "Укрспецекспорт" Владиславом Бельбасом і ДП "Спецтехноекспорт" Сергієм Проскуркіним. Причина припинення контрактів – впроваджувана реформа підприємств і функції спецекспорту, пояснили в держконцерні.

"Дзеркало тижня. Україна" неодноразово публікувало матеріали про корупцію та масштабні зловживання в оборонному секторі. Докладніше читайте у статтях Дмитра Менделєєва "Мародери країни відрубаних рук", "Оборонка: хто першим дістанеться "фінішу"?".