Навіть тепер ратифікація Римського статуту має важливий практичний сенс: зараз Міжнародний кримінальний суд має права, а Україна — тільки обов'язки і жодного впливу на процеси, заступник генерального прокурора України у 2019–2021 роках Гюндуз Мамедов.
"Коли Верховна Рада ратифікує Статут, а Україна стане членом Асамблеї країн — учасниць МКС, це дасть і нашій країні можливість здобути права", - сказав Мамедов в інтерв'ю ZN.UA.
Він додав, що Асамблея збирається, щонайменше, раз на рік. Саме там Україна отримає (за умови ратифікації РС) можливість впливати на адміністративні питання всередині Суду. Під такими питаннями маю на увазі можливість пропонувати кандидатури суддів, прокурорів, голосувати за їх призначення, вплив на бюджет організації, розподіл коштів.
“Наприклад, Франція виділила 400 тисяч євро на підтримку розслідування щодо України. Але вже зараз лунають голоси, що це несправедливо стосовно інших розслідувань. Якщо ж Україна братиме участь в Асамблеї країн — учасниць МКС, у нас з'явиться нагода повноцінно відстоювати свої інтереси й кооперуватися з нашими партнерами. І цю аргументовану позицію почують”, - наголосив експерт із міжнародного кримінального права.
Попри те, що Київ узяв на себе зобов'язання в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС ратифікувати Римський статут, українська влада досі цього не зробила. Чому? Як це може позначитися на міжнародному розслідуванні злочинів, вчинених російськими військовими в Маріуполі, Харкові, Херсоні, Бучі, Бородянці, Ірпені, Чернігові, Волновасі та багатьох інших українських містах і селах? Відповіді на ці та інші запитання — в інтерв'ю ZN.UA заступника генерального прокурора України у 2019–2021 роках Гюндуза Мамедова «Чому нашій країні необхідно ратифікувати Римський статут».