UA / RU
Підтримати ZN.ua

Радбез ООН проведе засідання щодо анексованого Криму

Радбез обговорить ситуацію в окупованому РФ Криму 15 березня.

Рада Безпеки ООН проведе засідання, присвячене п'ятій річниці незаконної анексії РФ українського Криму 15 березня. Про це повідомив речник Постійного представництва України при ООН Олег Ніколенко агентству "Укрінформ". Засідання відбудеться в форматі Арріа ㅡ на нього будуть запрошені не тільки члени Радбезу, але і представники інших держав-членів ООН та неурядових організацій.

"Основна увага буде приділена обговоренню правової та політичної оцінки російської агресії, а також наслідкам порушення РФ міжнародного права для європейської архітектури безпеки. Особливий акцент буде зроблено на правозахисному аспекті", - розповів дипломат.

Ніколенко зазначив, що, "незважаючи на низку резолюцій, порушення прав людини на Кримському півострові тривають, а рішення Генеральної Асамблеї ООН не виконуються".

Російська окупаційна влада продовжує переслідувати активістів, журналістів і кримських татар, всіх інших жителів Криму, які наважуються виступити проти окупаційного свавілля.

"Нещодавнє затримання архієпископа Православної церкви України Климента доводить, що для Кремля не існує кордонів – ні правових, ні моральних, ні духовних. Класичний приклад діяльності репресивної машини сталінського режиму. Сумно, що ця машина повернулася в наші часи. Ще сумніше, що вона знову нищить людські життя на українській території", - підкреслив Ніколенко.

На думку спікера, незаконні дії Росії мають отримати адекватну відповідь міжнародної спільноти.

"Дуже символічно, що для Франції та Німеччини, які почали спільне головування в Раді Безпеки ООН у березні-квітні, одним з пріоритетів є ситуація на тимчасово окупованих територіях України", - сказав він.

На території Криму і Севастополя 16 березня 2014 відбувся невизнаний світом "референдум" про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні ЄС, ні США не визнали результати голосування на "референдумі". Президент РФ Володимир Путін через два дні оголосив про "приєднання" Криму до Росії.

Раніше правозахисники повідомляли про те, що Росія порушує права українців, які відмовилися отримати громадянство країни-агресора в окупованому Криму, зокрема депортує їх з півострова як "мігрантів". Крім цього, жителі півострова з українським паспортом не можуть влаштуватися на роботу й отримати нормальну медичну допомогу.

У грудні 2018 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополь, Україна". У ній, зокрема, поіменно згадуються політв'язні Кремля Олег Сенцов, Володимир Балух і Емір-Усеїн Куку, хоча такі дані вкрай рідко містяться в резолюціях ООН.

Проект резолюції ініційовано Україною, його підтримали 65 країн. У ній ООН висловлює глибоку стурбованість повідомленнями про порушення російськими окупантами прав людини в анексованому Криму.