UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада прийняла за основу закон про управління правами у сфері авторського права

Організації колективного управління можуть від імені авторів творів укладати договори з користувачами, погоджувати розмір винагороди (роялті).

Верховна Рада прийняла за основу проекту Закону "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав". Законопроект №7466 підтримали 244 народних депутатів.

Проектом передбачається надати відповідні повноваження організаціям колективного управління та визначити механізм надання послуг правовласникам щодо збору роялті на договірних засадах.

Як зазначає прес-служба МЕРТ, організації колективного управління (ОКУ) - це установи, яким автори творів або правовласники можуть передавати свої повноваження на управління авторськими правами. Таким чином, ОКУ можуть від імені авторів творів укладати договори з користувачами, погоджувати розмір винагороди (роялті), збирати, розподіляти і виплачувати зібрану винагороду. Саме вони забезпечують захист прав інтелектуальної власності музикантів, письменників, художників та інших правовласників.

У 2017 році Офіс торговельного представника США у "Спеціальній доповіді 301" щодо стану захисту прав інтелектуальної власності в Україні, відзначив незначний прогрес з вдосконалення законодавства щодо діяльності організацій колективного управління зі збору роялті.

Наприкінці 2017 року Україні було надано 120 днів (до кінця квітня 2018 року) для вдосконалення діяльності організацій колективного управління. У разі відсутності позитивних зрушень, Україні загрожує позбавлення права вітчизняних виробників безмитного ввезення на територію CША продукції за 155 товарними позиціями українського експорту.

Водночас, суми винагород, які були зібрані організаціями колективного управління залишаються вкрай низькими. Наприклад, лише одна організація колективного управління музичними правами у Польщі зібрала в 2017 році близько 64 млн євро, у Румунії - 16,5 млн євро. В Україні всі ОКУ зібрали лише 3,4 млн євро.

Проект закону №7466 пропонує визначити по одній ОКУ за кожною зі сфер колективного управління. Завдяки цьому автор знатиме, яка організація відповідає за той чи інший напрям діяльності та якою категорією митців опікується. Законопроектом також пропонується запровадити критерії відбору: лише організації, які мають найбільший репертуар, міжнародне визнання та реальну підтримку правовласників зможуть набути статусу організацій колективного управління.

За новим законом організації будуть зобов'язані постійно звітувати про свою діяльність, повідомлятиме митцю про використання його творів, належну йому винагороду тощо. Правовласники зможуть через свої онлайн-кабінети мати постійний деталізований доступ до щорічних звітів, що будуть загальнодоступними на сайтах цих організацій.

Докладніше про ситуацію в сфері захисту інтелектуальної власності читайте в матеріалі Сергія Квіта "Беззахисна інтелектуальна власність,або Як подолати "долину смерті" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".