Росія у найближчий час виконає рішення Міжнародного трибуналу ООН і поверне Україні 24 військовополонених моряків, проте Путін не зробить це за "просто так", 9 липня заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін в ефірі телеканалу ATR.
Клімкін впевнений, що Путін спробує вигадати для себе якомога більше політичних преференцій, погоджуючись виконати рішення трибуналу, яке, по суті, зобов'язаний виконати.
"Впевнений, що їх звільнять, причому найближчим часом. Але для Путіна важливо вирішити це питання, це моя особиста думка, у контексті саміту G7, у контексті того, що будуть зустрічі щодо Донбасу, можливо, у нормандському форматі. Він спробує це використовувати саме у цьому контексті. Також, звичайно, для нього дуже важливо, щоб в Європі солідарність з приводу санкцій зменшувалася. Путіну абсолютно паралельно, хто тут (в Україні – ред.) сидить. Його це не цікавить. Його цікавить отримання кращого положення для підняття ставок. Я неодноразово говорив, що він використовує хлопців, як розмінну монету. Його кінцева мета – санкції і визнання Росії як країни, яка потрапляє у "нормальність". А друге – це свобода дій і можливість діяти в Україні на розкол і федералізацію", – зазначив міністр.
Нагадаємо, 25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ звільнити два катери, рейдовий буксир ВМС України і 24 українських моряків, захоплених в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року. Рішення підтримали 19 суддів, російський суддя голосував "проти". Росія відзвітувала трибуналу про виконання вимоги, однак українців досі утримують у СІЗО "Лефортове" (Москва), РФ продовжує маніпулювати власним розумінням рішення. Більше того, станом на 9 липня Слідче управління ФСБ Росії висунуло звинувачення в остаточній редакції всім 24 військовополоненим українським морякам.
Наприкінці листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з країнами "Великої сімки".
Докладніше про позов України проти Росії у справі військовополонених моряків читайте у статті Володимира Кравченка "Гамбурзький розрахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".