UA / RU
Підтримати ZN.ua

Психосоціальна підтримка українців під час війни: крізь призму реальних історій

Автор: Галина Скіпальська

Війна — не лише про смерть і руйнування, хоча гірше за це нічого бути не може. В умовах війни більшість цивільного населення нашої країни просто зараз намагається жити відносно нормальним життям — наскільки це можливо. Та дедалі частіше у жителів «тилових» регіонів через регулярні обстріли та постійну небезпеку виникають психічні розлади, панічні атаки, тривожність... За даними Міністерства охорони здоров’я, майже 15 мільйонів українців потребуватимуть психологічної підтримки через війну. І якщо нам, мешканцям умовно-мирного «тилу», стає дедалі важче стабілізувати психічне здоров’я, то про людей із окупованих нині територій годі й казати.

Із Галиною, її сином Макаром і подругою Тетяною команда одного з одеських центрів комплексного реагування та надання підтримки постраждалим від війни Brave&Safe познайомилась у координаційному центрі, розташованому на вокзалі. Всі вони приїхали з Херсону, де залишалися протягом багатьох місяців окупації. Херсон звільнили, але ворог почав регулярно обстрілювати житлові райони міста. До останнього моменту планів виїжджати не було, поки в сусідній будинок, а потім і в сусідню квартиру не влучили снаряди. Через стресову ситуацію, Галина з Макаром і Тетяною виїхали з Херсону майже без нічого.

Читайте також: Росіяни з ранку не припиняють обстрілювати Херсонщину. Є постраждалі мирні жителі

В Одесі вони були вже у відносній безпеці, але залишалися в пригніченому стані та геть не розуміли, як жити далі. Таких історій нині тисячі.

З родиною Галини працювали всі члени команди центру Brave&Safe. Юрист консультував щодо відновлення паспортів, інших документів та отримання грошових виплат. Наші фахівці допомогли родині оформити статус ВПО, отримати гуманітарну допомогу, влаштуватися на тимчасове проживання до хостелу. Галину також оглянув лікар, і всі троє отримали фахову консультацію психолога.

Сьогодні завдяки допомозі фахівців центру Brave&Safe Галина з Макаром та їхня подруга Тетяна змогли адаптуватися до нових умов життя. Вони отримали перші виплати як ВПО, можуть винаймати житло, облаштовують побут. Макар отримав новий паспорт і військовий квиток.

Читайте також: Виплати переселенцям: деякі категорії втратять допомогу від держави – про кого йдеться  

Хоч як складно, людина може дати собі раду, головне — вчасно звернутися по кваліфіковану допомогу. Для цього силами міжнародних організацій HealthRight International (Право на здоров’я) та FHI360 у співпраці з Міністерством охорони здоров’я України, за сприяння Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки — ініціативи першої леді України Олени Зеленської створено мережу Brave&Safe із десяти центрів комплексного реагування та надання підтримки постраждалим від війни, зокрема від гендерно зумовленого насильства (ГЗН). Центри функціонують на базі закладів сімейної медицини в низці міст України — Одесі, Миколаєві, Херсоні, Дніпрі, Запоріжжі та Харкові. Основне їх завдання — надавати вчасну та якісну психологічну, медичну, юридичну та інші види допомоги людям, які постраждали від війни, є внутрішньо переміщеними особами або зазнали ГЗН. Війна ж не лише спровокувала нові, а й значно загострила вже наявні проблеми в суспільстві.

Читайте також: Зміна ставлення до ЛГБТ у ЗСУ змінює українське суспільство – The Economist

З проявами побутового та психологічного насильства, на жаль, дедалі частіше стикаються члени родин, які опинилися в тяжких обставинах. Фінансові проблеми, стрес, депресії провокують у людей психічні зриви, прояви негативних емоцій, скандали.

Так, до центру комплексного реагування, що знаходиться в Пологах Запорізької області, звернулась Оксана. Її історія індивідуальна, проте водночас дуже схожа та тисячі інших. До повномасштабного вторгнення Оксана з чоловіком і сином проживали в Запорізькій області, мали продовольчий магазин. Та з березня 2022 року село, в якому мешкала родина, опинилося в окупації. Бізнес було зруйновано, магазин розграбовано, майно та авто знищено. Виїхати на українську територію Оксані вдалося лише після двох місяців життя в окупації. Але й сам перетин лінії розмежування був надскладним: людей роздягали, шукаючи в них татуювання, перевіряли речі й телефони. Через пережиті жахіття, вже перебуваючи на території українського Запоріжжя, чоловік Оксани почав пити, а син — боятися гучних звуків. Подружжя часто сварилося, а дитина стала замкнутою й тривожною.

Читайте також: Повернення з полону: як можна підтримати близьких

Психолог центру Brave&Safe допоміг жінці стабілізувати стан, розставити пріоритети, внаслідок чого вона вирішила розлучитися з чоловіком. Відповідні заяви на розлучення й аліменти допомогли скласти юристи центру, які спільно з усією командою фахівців підтримували Оксану протягом усього судового процесу.

Оксана вчасно зрозуміла, що потребує допомоги спеціалістів. Тож сьогодні жінка влаштувалася на роботу, має достатній рівень матеріального забезпечення, стабільний психологічний стан і теплі стосунки з сином.

Часто людина, яка постраждала від війни, психологічного чи гендерно зумовленого насильства, відчуває страх, сором, боїться розповісти про свою проблему, стикнутися зі стигматизацією. Їй здається, що вона нікому не потрібна, а її проблеми не такі вже й значущі. Та це не так. У кожному конкретному випадку фахівці Центрів комплексного реагування Brave&Safe надають кваліфіковану та персоналізовану допомогу. І відбувається все абсолютно конфіденційно та безоплатно.

Психологічне здоров’я нації складається зі здоров’я кожної конкретної людини. Пам’ятайте про це! Не бійтеся шукати підтримку й обов’язково говоріть зі своїми близькими, щоб мати змогу вчасно підставити плече.

Наше завдання сьогодні — не лише перемогти ворога, а й зберегти себе.

 

Для отримання допомоги переходьте на сайт

м. Одеса:

вул. Левітана, 62 (+38 050 577 74 58 /+38 050 577 74 27)

вул. Добровольського, 159, каб. 11, 13, 15 (+38 050 577 73 12)

м. Миколаїв:

вул. Шосейна, 128, каб. 55, 56, 58 (+38 050 577 84 09 /+38 050 577 84 72)

вул. Космонавтів, 126, каб. 14, 16, 17 (+38 066 795 19 48 /+38 098 807 05 87)

м. Харків:

вул. Миру, 11, 1 поверх, каб. 2, 3, 4, 4А (+38 050 577 81 15 /+38 050 577 81 28)

м. Запоріжжя:

просп. Соборний, 88 , корпус 2, каб. 4, 5 (+38 050 577 90 75 /+38 093 521 82 87)

вул. Патріотична, 64 (+38 050 577 79 34 /+38 093 521 82 86)

м. Дніпро:

пров. Фестивальний, 1, каб. 429, 201 (+38 093 521 82 93)

вул. Ламана, 4, каб. 106, 107 (+38 068 944 81 21/ +38 050 628 08 30)

Онлайн-консультування: пишіть у директ, телефонуйте: 0 800 33 2980

Усі послуги — конфіденційні та безоплатні.

Більше статей Галини Скіпальської читайте за посиланням.