UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Боротьба» за абітурієнтів відкриває російській мові шлях до українських вишів – експертка

Пропозиція може позначитися на якості підготовки педагогів і студентів не в кращий бік.

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №3717 про внесення змін до ЗУ «Про вищу освіту», який має врегулювати організацію навчального процесу для іноземних студентів і осіб без громадянства. Ним пропонується доповнити чинний закон частиною, що дозволяє навчати таких студентів іноземною мовою (лише у групах, що складаються з іноземців).

Однак за рахунок псевдопатріотичних аргументів на кшталт «не віддаймо абітурієнтів Росії» з’являється пропозиція про «втримання» (чи повернення) російської мови в українському академічному просторі, пояснює керівник відділу міжнародного співробітництва НАУКМА Лариса Човнюк.

«Глобальна конкуренція у вищій освіті шалена, тож якість освітніх послуг дедалі більше важитиме, коли йтиметься про вибір країни й університету навчання. Якісна ж освіта потребує якісної підготовки викладачів і якісної літератури», - пояснює авторка.

Тож виникає питання: якими джерелами послуговуватимуться ті, хто навчатиме й навчатиметься в Україні російською мовою? Українські університети купуватимуть російськомовні публікації чи доступ до російських баз даних, замість того, щоб купувати найновіші англомовні джерела?

Цікаво також, як, де й хто готуватиме, розвиватиме російськомовних викладачів. Конференції, публікації проходитимуть в пострадянському просторі замість глобального англомовного? 

«Тож аргумент «Україна свідомо віддасть абітурієнтів із пострадянських країн, котрі бажають навчатися російською, країні-агресору, якщо не дозволимо російську мову навчання в нас», – хибний у корені: якщо вже так бажатимуть навчатися російською, чи поїдуть до нас на російськомовне платне навчання ті абітурієнти, котрим Росія пропонуватиме численні стипендії (а останнє – факт)», - запитується авторка.

Читайте також: Вступна кампанія 2021 розпочалася. Як обрати університет, подати документи та потрапити на бюджет

У чому небезпека законопроєкту, та чи справді іноземців треба приймати до вишів і навчати за окремими правилами, а не за загальними? Чи нормально те, що в нас не вистачає, наприклад, лікарів, але ми масово навчаємо спеціалістів для інших країн? Читайте у матеріалі Лариси Човнюк «Як в українські виші можуть повернути російську мову» для читачів ZN.UA.