Українські правозахисники переконані, що 87% солдатів ЗСУ і половина мирних мешканців Донбасу, яких побували в полоні проросійських терористів, пережили тортури чи були жертвами поганого поводження.
В цей же час, 40% так званих "допитів" проводили найманці з Росії або люди, які називають себе російськими солдатами. Про це повідомляє Newsweek з посиланням на доповідь під назвою "Ті, хто пережили пекло" правозахисної групи Justice for Peace in Donbas. Документ базується на опитуванні 165 людей, серед яких солдати і цивільні, які були у полоні проросійських бойовиків.
У багатьох випадках навіть ті, кого особисто не катували, розповідають про те, що бачили чи чули, як знущаються над іншими. Третина опитаних солдатів, а також 16% мирних мешканців, кажуть, що особисто бачили смерть людини від тортур.
Один з авторів доповіді Олег Мартиненко підкреслив, що проросійські бойовики не дотримуються жодних міжнародних стандартів у поведінці з заручниками. Третина місць, де утримують захоплених людей в Донбасі, немає необхідного медичного обладнання і лікарів. Хоча правозахисників непокоїть і той факт, що наявність лікаря у "в'язниці" проросійських терористів не гарантує допомогу ув'язненим. Дослідження виявили випадки, коли медики навіть брали участь у тортурах і приводили до тями непритомних жертв, щоб можна було продовжити знущання.
За словами Мартиненка, все це дає підстави звинувачувати Росію у скоєнні воєнних злочинів і порушень, які жодним чином не підпадають під амністію, до якої Захід підштовхує Україну в рамках вирішення конфлікту в Донбасі.
Групи, які організовують обмін в'язнями, кажуть, що до 1 червня цього року з "в'язниць" проросійських терористів було визволено 2,5 тисяч людей, ще 500 – лишаються в ув'язненні. МВС України повідомляє про 6 тисяч осіб, які лишаються або в полоні бойовиків, або зникли безвісти.
Згідно з дослідженням правозахисників, більшість жертв проросійських терористів – це місцеві мешканці Донбасу або ті, хто переїхав у безпечні регіони України, але повернувся до родичів і був схоплених на одному з КПП без пояснень. Також людей викрадають просто вдома чи на роботі, при цьому бойовики забирають все їхнє майно. Правозахисники підкреслюють, що будь-хто може стати жертвою.
Один з визволених заручників розповів, що шестеро людей в камуфляжі, з автоматами і "георгіївськими стрічками" увірвалися до нього додому і побили його літню матір. А потім зв'язали його руки за спиною. Нападники відібрали комп'ютер, телефон, гаманець і навіть пляшку горілки, яка була у жертви.
Співавтор доповіді Олександра Матвійчук пояснює, що часто терористи звинувачують людей у "неправильних" проукраїнських поглядах, використання української мови і зберіганні української символіки вдома. Також жертв звинувачують в участі в Майдані чи маршах єдності, а деяких – у фотографуванні стратегічних об'єктів.
Близько 12% від усіх захоплених становлять жінки, половина з них – вагітні або у літньому віці. 18% з тих, хто пережив тортури, кажуть, що їх били кулаками чи ногами, а понад 22% стверджують, що їх били прикладом автомата. Близько 6% опитаних пережили інші більш тяжкі форми тортур, такі як удари електрострумом, затискання пальців у лещата, завдання ран з вогнепальної зброї і гострих предметів. 75% схоплених погрожували вогнепальною чи іншими видами зброї.
"Мене побив чоловік, який називав себе Олег Кубрак. Він погрожував зґвалтувати мене, порізати мої руки, ноги і шию ножем", - розповідає жінка, яка пережила ув'язнення проросійських терористів.
"Бойовики били мене прикладом автомата по голові, спині, рукам. Вони викручували мені руки. Кожен намагався вдарити мене, кожен хапав мене за волосся", - розповідає інша жінка.
Солдати ЗСУ і волонтери, які побували в полоні терористів, у 83% випадків розповідають, що їх схопили під час бою, в якому брали пряму участь солдати армії Росії. Один солдат з позивним "Грек" навіть показав ув'язненим українським солдатам своє посвідчення бійця спецназу з Москви. Інший говорив, що він командир Псковського десантного загону.
Згідно зі звітом, 87% українських солдатів і волонтерів, які були ув'язнені проросійськими бойовиками, пережили особливо жорстокі тортури. Їх часто навмисно калічили і принижували. Правозахисники зауважують, що всі описані і задокументовані випадки викрадення і катування підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. Вони наполягають, що Україна повинна якомога швидше ратифікувати Римський статут, щоб винних у жорстоких військових злочинах понесли належне покарання.
Раніше правозахисники вже розповідали про те, як бойовики "ДНР" і "ЛНР" катують заручників. Зокрема, у серпні 2014 року Human Rights Watch на сході України зафіксували 20 випадків захоплення терористами цивільних осіб і проінтерв'ювали 12 людей, які стверджували, що в ув'язненні їх били, в тому числі ногами, кололи або різали ножем, припікали сигаретою або піддавали імітації страти. Щонайменше шістьох використовували в якості заручників з метою отримання викупу або обміну на захоплених українськими силовиками ополченців.
Пізніше правозахисники Amnesty International заявляли, що тортури застосовують обидві сторониконфлікту в Донбасі. Правозахисна організація підтвердила три недавніх випадки вбивства бойовиками в Донбасі вісьмох військовослужбовців української армії. Зокрема, Amnesty International використовувала і визнання самих бойовиків про вбивства полонених українських вояків. Відзначається, що бойовики тримають полонених не менш ніж в десяти різних місцях.
Amnesty International повідомляє, що "Правий сектор" використовує колишні дитячі табори відпочинку в якості місць для утримання в заручниках цивільних осіб. У доповіді говориться, що "Правий сектор" застосовує до них жорстокі тортури і вимагає викуп у їх сімей.
Раніше один з лідерів терористів так званої "ЛНР" Олексій Мозговий визнав, що бойовики в Донбасі жорстоко катують своїх "колег".