UA / RU
Підтримати ZN.ua

Прогалина в політиці Telegram зіграла на користь РФ у проведенні псевдореферендумів — ОПОРА 

Telegram не має ані чіткої політики протидії координованій поведінці, ані зручного інтерфейсу для її відстеження, ані жодної можливості для скарг на неї.

Ще до ескалації війни РФ проти України в лютому 2022 року, згідно з заявами МВС, Telegram був єдиною платформою, яка відмовилася співпрацювати з українськими правоохоронцями. Нова фаза війни лише підкреслила важливість соціальних мереж як інструмента інформаційної війни, розвідки та розбудови агентурної мережі в руках росіян. У матеріалі «Як Росія намагалася легітимізувати псевдореферендуми через Telegram» ОПОРА розібралася, як Telegram став інструментом для виправдання росіянами анексії українських територій. Зокрема, на думку аналітиків, прогалина в політиці Telegram зіграла на користь Росії у проведенні псевдореферендумів.

Аналітики пояснюють, що одним із найефективніших способів пропаганди в соціальних мережах є створення централізованих мереж сторінок, груп, персональних акаунтів тощо, які працюють на просування певних ідей або повідомлень. Більшість популярних соціальних медіа на кшталт Facebook, Instagram або Twitter уже доволі давно мають власні політики й інструменти для відстеження та видалення таких мереж.

«Натомість Telegram — найпопулярніший месенджер і основне джерело новин в Україні — не має ані чіткої політики протидії координованій поведінці, ані зручного інтерфейсу для її відстеження, ані жодної можливості для скарг на неї. Що стосується псевдореферендумів на ТОТ України, ця прогалина в політиці Telegram зіграла на користь державі-окупантові», - наголошують експерти.

Зокрема, серед усіх повідомлень зі згадуваннями про псевдореферендуми з проаналізованої бази проросійських Telegram-каналів аналітики виявили 73 ідентичних дописи, опубліковані хоча б п’ятьма каналами з цього переліку. Крім того, було виявлено, щонайменше, дві мережі координованих каналів у Telegram, які активно просували російську пропаганду й заохочували участь у псевдореферендумах.

«Перша мережа, яку ми виявили, складалася з 40 каналів та зосереджувалася на містах і містечках переважно північних та східних регіонів України. Так, вісім каналів мережі присвячені Харківщині, по шість — Луганщині та Чернігівщині, п’ять — Київщині, по чотири — Дніпропетровщині й Сумщині, по три — Миколаївщині та Донеччині, один — Житомирщині», - повідомляє ОПОРА.

Ці Telegram-канали мають візуальну схожість, а також створені приблизно одночасно. Показово, що публікації на каналах з’являлися фактично одномоментно.

Друга виявлена мережа складається з 10 каналів, які, на відміну від попередньої, концентруються виключно на південних регіонах України: шість сторінок були присвячені Запоріжжю, чотири — Херсонщині. На відміну від попередньої мережі, ця виявилася доволі централізованою.

«Крім виявлених мереж, ми також помітили інший згаданий раніше вияв координованої поведінки в Telegram: низка дописів з’являється на багатьох каналах окупантів одночасно. Таке можливе лише в тому разі, коли один і той самий користувач має доступ до багатьох каналів і пересилає повідомлення одночасно до багатьох із них», - пояснює ОПОРА.

Аналітики зробили висновок, що описані вище характеристики каналів свідчать, що всі вони мають ознаки координованої неавтентичної поведінки.

«Зважаючи на їхній контент і наративи, які вони просувають, ми можемо стверджувати, що ці мережі каналів централізовано адмініструють спецслужби Російської Федерації. Мета цих дій — створити ілюзію серед місцевого населення і жителів самої Росії, що мешканці тимчасово окупованих територій справді прагнуть жити в Російській Федерації», - зазначають експерти.

Читайте також: Путін заявив, що його "порадували" результати псевдореферендумів та їх "не підправляли"

Раніше аналітики розповіли, як окупанти перетворили Telegram-канали на інструмент агітації за псевдореферендуми. Під час регулярного моніторингу соціальних мереж ОПОРА виявила 127 проросійських Telegram-каналів, створених після 20 лютого 2022 року, що позиціюють себе як місцеві канали територій, тимчасово окупованих Росією або тих, які вона мала амбіції окупувати.

Загалом ці канали опублікували понад 1600 повідомлень про підготовку, проведення та агітацію за псевдореферендуми впродовж березня-вересня 2022 року.