UA / RU
Підтримати ZN.ua

Призначення нового міністра освіти: що відомо про Оксена Лісового

За дане рішення проголосували 313 депутатів Верховної Ради.

Верховна Рада проголосувала за призначення на посаду міністра освіти та науки Оксена Лісового. Таке рішення підтримали 313 народних обранців. У матеріалі ми розповімо, що відомо про нового очільника Міносвіти.

Батьки та дитинство

Оксен Лісовий народився 21 липня 1972 року на Київщині в родині вчителів. Його батько Василь Лісовий — дисидент, організатор українського самвидаву в 1960–1970 роках. Мати Віра Лісова — українська філологиня, публіцистка, дисидентка й учасниця українського правозахисного руху. За тиждень до народження Оксена, його батька заарештували та ув'язнили на 11 років за відкритий лист на захист заарештованих шістдесятників. Мати, вчительку української мови та літератури, звільнили з роботи й залишили з 6-річною донькою, в очікуванні сина без засобів для існування. Дитинство було неспокійним — з постійними обшуками, допитами й підозрами, але попри політичні репресії та тиск Віра Лісова продовжувала допомагати родинам політв'язнів.

"Участь у війні проти імперії, не по своїй волі, я почав брати за тиждень до свого народження. Саме тоді КДБ заарештувало мого батька… За свою інтелектуальну діяльність він отримав загалом 11 років тюрем і заслань у Сибір. Відповідно я ріс в атмосфері війни у формі інтелектуального спротиву імперському суїцидальному абсурду", — зазначав Лісовий у інтерв’ю Вікнам.

Керівник МАН

Майбутній міністр освіти майже два десятки років керував Малою академією наук України, де діти знайомляться з наукою, роблять перші наукові дослідження й відкриття. Лісовий реформував МАН, залучив численних спонсорів, щоб розвивати наукові проєкти. Під його керівництвом у МАН запровадили систему прозорості для захисту наукових проєктів, організували проведення літніх наукових шкіл по всій Україні.

За даними BBC, у 2018 році діяльність МАН отримала світове визнання: статус Центру наукової освіти II категорії під егідою ЮНЕСКО.

У 2021 році діти з МАН перемогли на сотні міжнародних конкурсах. До війни в Україні щоліта проводили понад 150 літніх шкіл. Нещодавно експерименти українських дітей відправили на МКС для досліджень в умовах мікрогравітації.

Засновник першого в Україні Музею науки

24 вересня 2020 Мала академія наук відкрила на ВДНГ перший державний "Музей науки". Мета цього місця - стати простором, в якому тисячі українців зможуть зробити перший крок до знайомства з наукою, і дізнатися, як дослідження і технології пов'язані з нашим повсякденним життям.

"Музей науки в першу чергу про те, щоб зачепити, зацікавити, викликати здивування у дитини", — розповідав Оксен Лісовий в інтерв’ю ВВС.

Військовий

Оксен Лісовий пішов добровольцем на фронт у складі 95-ї десантно-штурмової бригади. Водночас продовжував дистанційно керувати МАН. З початку війни 95-та бригада була на сході в районі Слов’янськ-Краматорськ-Дружківка. Брав участь у боях, що велись навколо Довгенького, Долини, Краснопілля, в лісах Святогірського заповідника.

"Я завжди усвідомлював, що настане час захищати нашу землю від російських загарбників, і з плином часу лише зміцнювався у цій думці. Після перемоги планую продовжити боротися на освітній передовій", — казав новообраний очільник МОН України в інтерв’ю Вікнам.

"До повномасштабного вторгнення РФ Оксен дбав про обдарованих дітей і обіймав посаду директора Національного центру МАН. Тренер із фехтування, вчитель, фахівець бібліотечно-інформаційних систем і кандидат філософських наук виховує двох синів, а наразі мужньо боронить свободу України на фронті", — розповідали про нього на сайті міністерства освіти.

Читайте також: Верховна Рада проголосувала за відставку Шкарлета з посади міністра освіти і науки

Відзнаки та ступені

Як зазначають у НАН, Лісовий має ступінь кандидата філософських наук (філософська антропологія, філософія культури), а у 2015 році отримав вчене звання доцента.

У 2012 році Лісовий став лауреатом Державної премії України в галузі освіти, у 2021-му отримав почесне звання Заслужений працівник освіти України.