UA / RU
Підтримати ZN.ua

Страсний тиждень: значення кожного дня

Страсний тиждень передує святу Великодня.

18 квітня у християн східного обряду починається Страсний або Великий тиждень, який передує святу Великодня. Вона завершує Великий піст, а кожен день передпасхального тижня називається «пристрасним» або «великим», кожен має свою назву та правила поведінки.

Читайте також: Вербна неділя: що не можна робити у свято

Понеділок, 18 квітня

У цей день згадують розповідь про те, як Ісус прокляв дерево смоковниці (інжиру), вкрите зеленим листям, але безплідне. Воно враз засохло на очах у Його супутників. Диво має важливе моральне значення для кожної людини: кожну мить необхідно бути готовим до зустрічі з Богом, щоб не виявитися духовно порожнім і безплідним.

Цього дня прийнято прибирати та мити будинок.

У цей день не можна лаятися, лихословити і нечисті помисли. Їсти у Великий понеділок можна хліб, овочі, фрукти, але деякі віруючі дотримуються суворого посту та проводять понеділок взагалі без їжі.

Співати та танцювати цього дня – гріх.

Вівторок, 19 квітня

Цього дня віруючі згадують притчі про Друге пришестя Христа, 10 дівчат і таланти.

У вівторок прийнято завершувати штопку, прання та прасування одягу. Цього дня готують до свята не лише одяг, а й обирають скатертину, якою накриють святковий стіл, та рушник, з яким підуть на Великодню службу.

Цього дня можна їсти гарячу їжу без олії. У вівторок також купують продукти для Великодня.

Вівторок – день повчань.

Середа, 20 квітня

Це день, коли Іуда зрадив Христа за 30 срібників, у Велику середу християни згадують його зраду.

Цього дня прийнято закінчувати роботи з благоустрою будинку та заготовляти яйця для фарбування на Великдень. Вважається, що яйця, зібрані чи куплені цього дня, довго не зіпсуються.

Цього дня вживають їжу без олії.

Четвер, 21 квітня

У народі цей день називався Чистий четвер. Його прийнято починати з раннього купання, вважається, що вода у цей день набуває цілющих властивостей. Купання та молитва допоможуть зберегти здоров'я на цілий рік.

У цей день прийнято пекти паски. Перед тим, як приготувати тісто, необхідно помолитися. Вважається, що інакше паска не вийде.

Також у цей день прийнято причащатися, а також класти на стіл хліб та освячену сіль.

Традиційно у четвер прийнято купувати дітям обновки. Проте гроші бажано не давати, оскільки вони нагадують про зраду Юди.

П'ятниця, 22 квітня

Страсна п'ятниця, найсуворіший день Великого тижня. Цього дня не можна танцювати та веселитися, заборонено слухати музику та робити щось по дому. На згадку про страждання Христа заборонено вживати їжу.

Існує приказка «хто сміється у п'ятницю, проплаче цілий рік».

Невід'ємною частиною богослужінь у цей день є Плащаниця – плат великого розміру з зображенням тіла Ісуса Христа у труні. Їсти заборонено до її винесення на вечірньому богослужінні. За переказами, Йосип з Аримафеї загорнув тіло Ісуса Христа після Його хресних страждань та смерті до Туринської Плащаниці.

Субота, 23 квітня

Субота вважається днем спокою. Цього дня згадують про поховання Христа та його перемогу над смертю в Аду та входження до Раю.

Цього дня закінчують фарбувати яйця та збирати великодній кошик. Увечері служать Святу Літургію, після якої оголошують щасливу звістку про воскресіння Христа.

Субота – останній день Великого посту.