Договір про дружбу - це не набір автономних питань, а цілісний текст, у якому всі положення взаємопов'язані. Комісія з міжнародного права впродовж багатьох років працювала над питанням впливу збройних конфліктів на договори і досягла широкого консенсусу в тому, що припинення договору внаслідок збройного конфлікту застосовується до всього договору.
Про це у своїй статті для DT.UA пишуть Олена Зеркаль, заступник міністра закордонних справ України з питань євроінтеграції, і Тарас Качка, радник міністра закордонних справ України. За їхніми словами, як виняток, можна припинити тільки ті норми, які можна відокремити по суті та якщо вони не були критично важливими для надання державою згоди на обов'язковість договору в цілому, і, головне, якщо продовження виконання інших положень договору не буде несправедливим.
На думку юристів-міжнародників, перелік статей Договору, які пропонується припинити законопроектом №0005, що передбачає припинення дії окремих положень Договору про дружбу на основі статті 18 Закону України "Про міжнародні договори України" та статті 60 Віденської Конвенції про право міжнародних договорів, не відповідає цим критеріям.
"Особливо контроверсійним є те, що законопроект №0005 пропонує залишити чинними ті положення Договору про дружбу, котрі найбільш кричущо порушує РФ своєю агресією. Припиняти дію положення про співпрацю у сфері космосу, залишаючи в силі дію статті 3 Договору, яка говорить про незастосування сили або загрози силою, в умовах збройного конфлікту видається досить дивним", - зазначають представники МЗС.
Детальніше про вихід України з Договору про дружбу з РФ читайте в матеріалі Олени Зеркаль і Тараса Качки ""Великий договір" - нюанси вирішують усе" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".