Якщо припустити, що кожна українська "фірма", що займається виробництвом фальшивих дисертацій, виробляє мінімум 12 докторських дисертацій на рік, то загальна кількість всіх таких дисертацій складе приблизно 600, тобто чверть усіх дисертацій, які захищають в Україні.
Про це у своєму блозі для Inside higher Ed пише доктор філософії в галузі освіти та розвитку людини від Університету Вандербільдта Арарат Осіпян (переклад DT.UA). За його словами дослідження корупції в науковій сфері, проведене в 2016 р., виявило в Україні 46 фірм, що пропонують написати дисертацію.
Автор допускає, що якщо подібні фірми виробляють понад 12 дисертацій на рік, то тіньовими авторами, можливо, написано третину від всіх дисертацій.
За його словами, загальна вартість докторського ступеня може досягати десятків тисяч доларів США. Це досить суттєва сума для країни, де університетські викладачі повинні виживати на 100-200 дол. в місяць. Висока ціна фальшивої докторського ступеня недосяжна для більшості університетських викладачів, однак цілком доступна для політиків і бізнесменів.
Осіпян зазначає, що купівля дисертації та наукового ступеню у багатьох випадках є вигідною інвестицією - придбання докторського ступеня може стати самоокупним.
"Очікувані призначення й посадові підвищення, вищі зарплати й пільги, професійна репутація та соціальний статус спонукають державних посадовців платити за дисертації, написані тіньовими авторами", – констатує він.
"Боротьба правовими засобами з фірмами, які продають дисертації, написані тіньовими авторами, навряд чи дасть якісь значні результати, особливо, якщо такими послугами користуються провідні політики, законодавці й правоохоронці. Доти, доки буде попит, - буде й пропозиція.", – підсумовує експерт.