Припущення, що плазма перехворілих ковід може бути використана для лікування хворих, так як містить антитіла, поступово обростає практикою. Адміністрація по продуктах харчування і ліків США (FDA) ініціювала на національному рівні програму з розробки та доступу до двох експериментальним препаратом з крові перехворілих ковід пацієнтів - реконвалесцентної (тобто, від пацієнтів, що одужали) плазми і гіперімунного імуноглобуліну, що містить антитіла до ковід. Якщо клінічні дослідження гіперімунного глобуліну тільки повинні початися, то доступ до реконвалесцентної плазми в США вже забезпечений розробленим і впровадженим FDA протоколом. Переливання плазми, хоч і має певні ризики, показує досить високу ефективність, істотно підвищуючи шанси тяжкохворих на одужання.
Як відомо, в деяких українських клініках реконвалесцентну плазму тих, хто перехворів ковід, важким пацієнтам вливають, але роблять це підпільно, неофіційно, так як в протоколи лікування вона не включена.
При цьому відомо, що переливання плазми від людини до людини показує дуже гарні результати. Але є і недоліки в цьому переливанні.
Президент компанії «Біофарма» Костянтин Єфименко вважає, що в плазмі двох перехворілих людей може бути різна кількість антитіл: у одного - багато, в іншого - мало. Роблячи завантаження 2 тисяч літрів плазми для виробництва препарату, можна гарантувати однакову кількість титрів антитіл в кожному флаконі. Для їх підрахунку є спеціальна методика, а для плазми такої методики немає. Це, на думку Єфименка, перший важливий фактор.
Другий полягає в тому, що переливати плазму можна, якщо вона пройшла карантин у 6 місяців. "У нас цього часу немає. А в виробництві можна застосовувати плазму після двомісячного карантину. В американців зараз взагалі 30 днів, для переробки - 2 місяці, як у нас", заявив президент компанії в інтерв'ю Аллі Котляр.
Скорочення термінів дослідження також несе в собі багато ризиків. Адже плазма перевіряється на чотири основні інфекції: ВІЛ, гепатит С і В, сифіліс. Чому за законом карантин 6 місяців? Єфименко пояснив, що жодна з комунальних станцій в Україні, крім Запорізької, робить ПЛР взагалі. Тільки ІФА і ІХЛА. Деякі роблять це на відкритих системах, на яких в світі вже ніхто не працює. Відкрита система - це лакмусовий папірець, пояснює Єфименко.
"Закрита система - це робот. На наших станціях ми перевіряємо плазму на закритих системах двома методами - ІХЛА і ПЛР. І потім їх порівнюємо. Працюємо тільки з кадровими донорами, що виключає наявність основних інфекцій", уточнив президент компанії.
Робота з донорами вимагає коштів. За донацію 800 мл плазми компанія платить близько 350 гривень, а за ковідну - 1000 грн. Якщо раптом хтось перехворів ковідом і вирішив сам здати плазму, то він може звернутися в "Біофарм" і взяти участь в дослідженнях.
Єфименко нагадує, що на сайті компанії і в соцмережах вказано телефон гарячої лінії та всіх бажаючих проконсультують. Звернутися можна в плазмоцентри в Сумах, Харкові, Дніпрі, Черкасах, Києві, Шостці та Конотопі. Працюють також партнерські проекти з комунальними станціями в Житомирі, Ужгороді, Хмельницькому та Вінниці.
Компанія пропонує Міністерству охорони здоров'я України протестувати мільйон чоловік. Для цього державі потрібно закупити тест-системи, але зараз у країни таких коштів немає, тому компанія сама протестувала вже 32 тисячі чоловік, а тестів закупила на 100 тисяч чоловік. Також компанія сама оплачує збір плазми. Проект з клінічними дослідженнями обійшовся «Біофарма» приблизно в 10 мільйонів гривень, а попереду нові витрати на такому ж рівні.
За підрахунками фахівців «Біофарма», щоб зробити достатню кількість препарату і забезпечити потреби важкохворих, які будуть в Україні, згідно з прогнозом, потрібно зібрати 50 тисяч літрів реконвалесцентної плазми перехворілих ковідом.
За словами президента компанії Костянтина Єфименка, «Біофарм» готовий співпрацювати з Міністерством охорони здоров'я та навіть з фінансової точки зору. "Якщо платить держава, ми готові переробляти для нього плазму фактично за собівартістю. Мінімум наступні п'ять років вивозити цей продукт зі своєї країни не дозволять ніде в світі", заявив Єфименко.
Адміністрація по продуктах харчування і ліків США (FDA) дозволила використання плазми видужали для надання екстреної допомоги хворим з ковід, а в українському протоколі цього немає і поки Єфименко складно коментувати, чи пропонує хтось включити це в протокол і які інститути над цим працюють.
Єфименко нагадав про мінуси роботи з плазмою. По-перше, "немає гарантії, що в ній буде однакова кількість титрів антитіл", ру а по-друге немає гарантії безпеки плазми.
Про ефект "Біовена"; про ризики при переливанні плазми крові; про проблеми з концентрацією необхідного обсягу матеріалу від перехворілих ковідом і про те, як компанія буде з цим справлятися, і в чому їй можуть допомогти держава і громадяни, -- в інтерв'ю редактора розділу «соціум» ZN.UA з президентом "Біофарми" Костянтином Єфименком "Навіть застосування стандартного імуноглобуліну, без специфічних до ковіду антитіл, збільшує шанси на одужання в рази".