Предстоятель Православної церкви України митрополит Єпіфаній засудив насильство влади Білорусі щодо учасників протестів проти фальсифікації виборів. А також підтримав білорусів у їхній боротьбі за свободу, демократію і незалежність своєї країни.
«Хочу побажати білоруському народу з Божою допомогою знайти свою власну відповідь на виклики сьогодення, захистити свої гідність та свободу, демократичне і незалежне майбутнє своєї держави», - йдеться в заяві Епіфанія, опублікованій вучетвер, 13 серпня, на його сторінці у Facebook.
Очільник ПЦУ також приєднався до закликів міжнародної спільноти, яка вимагає від режиму Александа Лукашенка припинити насильство щодо громадян, звільнити всіх затриманих і розпочати діалог з громадянським суспільством.
Епіфаній нагадав, що до 1686 року православні Білорусі були частиною Київської митрополії Вселенського патріархату. Митрополит висловив упевненість, що білоруси, як і українці, мають право на відродження власної помісної церкви.
«Її неканонічна анексія Москвою мала і продовжує мати трагічні наслідки для православ‘я у всій Східній Європі. З волі віруючого народу та за благословенням нашої спільної Матері-Церкви, Вселенського патріархату, Українська церква утвердилася серед автокефальних Церков-Сестер. Православна церква Білорусі має ті ж самі підстави та право просити Матір-Церкву про Томос, коли на те буде її бажання», - відзначив голова ПЦУ.
«Однак, незалежно від юрисдикційних питань, ми, як православні християни, складаємо єдину Церкву Христову. Тому ми, як Православна Церква України, не можемо залишатися байдужими, не співстраждати, коли майбутнє білоруського народу, незалежність держави, свобода і безпека громадян, їхні життя опинилися під загрозою… Наші молитви сьогодні – за білоруський народ, за перемогу правди, за зупинення насильства, за Божий захист для невинних, які страждають. Нехай Господь допоможе вам, брати і сестри, пройти ці важкі часи!», - підсумував Епіфаній.
9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента країни, Олександр Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь у них уже вшосте.
За даними офіційного екзит-полу (єдиного дозволеного в країні), Лукашенко отримав 79,7%, а кандидат від об'єднаної опозиції Світлана Тихановськ - 6,8%.
Голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина, не чекаючи завершення підрахунку голосів, фактично оголосила Олександра Лукашенка переможцем виборів і закликала інших кандидатів «визнати свою поразку, привітати переможця і не хвилювати народ».
Після цього по всій Білорусі відновилися акції протесту, під час яких відбулися криваві зіткнення з силовиками. З різних міст країни надходили повідомлення про фальсифікації.
Тисячі людей були затримані і побиті силовиками, як мінімум двоє протестувальників загинули.
Євросоюз, США, НАТО і Рада Європи констатували, що вибори в Білорусі не були ні прозорими, ні демократичними, і закликали офіційний Мінськ поважати права і свободи громадян. Олександра Лукашенка привітали з перемогою лише лідери РФ, Китаю, Вірменії і Молдови.
Чи впаде режим Лукашенка за результатами вуличних протестів, читайте в статті Володимира Кравченка «Білорусь вимагає змін» для ZN.UA.