UA / RU
Підтримати ZN.ua

Правозахисники підбили підсумки п'яти років російських репресій в анексованому Криму

За цей час незаконно позбавлені волі з політичних і релігійних мотивів майже 90 осіб.

За п'ять років анексії Криму Росією майже 90 осіб незаконно позбавлені волі у межах політично або релігійного вмотивованого переслідування. Такі дані станом на 2 травня наводять експерти "Кримської правозахисної групи".

"Станом на 2 травня 2019 року 86 осіб незаконно позбавлені волі в межах політично вмотивованого і/або релігійного переслідування в Криму", - йдеться у повідомленні на сторінці в Facebook.

З них 55 осіб – фігуранти так званої "справи Хізб ут-Тахрір" ("справи кримських мусульман"). Організація заборонена в РФ як "терористична", хоча її учасники заперечують насильницький шлях досягнення мети. Проти затриманих сфабрикували обвинувачення в нібито спробі відтворити "Всесвітній ісламський Халіфат" і створити Кримський вілаят (адміністративну одиницю халіфату) на місці Севастополя.

Ще один кримський татарин незаконно позбавлений волі у межах "справи Джамаат Таблігі" - забороненого в РФ релігійного руху, який займається популяризацією ісламу серед мусульман.

Ще 13 осіб – фігуранти "справи українських диверсантів". Проти них російські окупанти сфабрикували звинувачення в нібито "готуванні диверсій на півострові" за завданням Головного управління розвідки МОУ. За даними СБУ, затримані українці не є ані співробітниками, ані контактерами з боку спецслужби.

Три людини відправлені "відбувати покарання" у справі українського режисера Олега Сенцова, якого також звинуватили у нібито "готуванні диверсій" в окупованому Криму.

Ще троє – за причетність до кримськотатарського батальйону імені Номана Челебіджіхана. Крім цього, незаконно позбавлені волі майданівці Микола Шиптур і Андрій Коломієць. Стосовно дев'ятьох українців відкриті поодинокі кримінальні справи.

Від початку анексії українського Криму в 2014 році Росія проводить послідовну політику тиску на жителів окупованого півострова, які мають проукраїнську позицію. Їх звинувачують у "тероризмі", "екстремізм" і "готуванні диверсій", судять і відправляють відбувати незаконне покарання на територію РФ.

Генеральна Асамблея ООН у своїх резолюціях неодноразово засуджувала незаконні дії країни-окупанта і закликала її дотримуватися прав людини. 22 грудня 2018 року Генеральна Асамблея ООН прийняла нову резолюцію "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополь, Україна".

Вона стала третьою ініційованої Україною і прийнятою Генасамблеєю ООН за останні два роки. При цьому Росія не виконала жодної вимоги попередніх резолюцій, ситуація лише погіршилася. У зв'язку з чим у новій резолюції вперше окремо міститься заклик до Генерального секретаря ООН підготувати спеціальну доповідь про її виконання до наступної сесії ГА ООН.

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні продовжує фіксувати порушення в Криму і констатує, що жодного поліпшення за останні місяці на окупованому півострові не відбулося. Докладніше читайте в матеріалі Тетяни Курманової "Права людини в Криму: без змін" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".