За даними ЮНІСЕФ 67% дітей в Україні в тій чи іншій формі стикаються з явищем буллінгу - агресією, цькуваннями, переслідуваннями, знущаннями з боку однолітків. За даними Міністерства освіти та науки України впродовж 2017 року в Україні зафіксовано 109 тисяч звернень про буллінг, однак частина фактів залишились поза обліком, тому не відображають реальний стан справ. Зокрема в Одеській області офіційно оформлено і передано на розгляд лише 2,1% від усіх фактів буллінгу, а процедура оформлення та передачі такої інформації надмірно бюрократизована і місцями суперечить іншим нормам закону.
Як зазначає голова платформи "Захист прав дітей" Дмитро Ревун, перш за все про те як запобігти, або ж зупинити буллінг повинні знати батьки. При цьому мова йде не тільки про фізичні знущання, а й про психологічний тиск.
Згідно чинних норм законодавства буллінг, за результатом якого учню школи нанесено тілесні ушкодження прирівнюється до нещасного випадку. Факти нанесення тілесних ушкоджень за результатом буллінгу підлягають розслідуванню представниками школи у разі скоєння його під час навчально-виховного процесу. Це стосується і інцидентів під час перерв та спортивних змагань, а також позакласного навчання на гуртках і секціях, та загалом під час перебування дитини в школі.
Про кожний нещасний випадок (буллінг), що трапився під час навчально-виховного процесу потерпілий, батьки або свідки повинні повідомити безпосереднього керiвника (учителя, вихователя, викладача, іншу особу, яка була присутня під час проведення заходів навчально-виховного процесу в навчальному закладі чи за його межами).
Керівник навчального закладу зобов'язаний терміново організувати надання першої медичної допомоги потерпілому та зберегти обстановку на мiсцi в тому станi, в якому вона була на момент події, викликати батьків потерпілого та проінформувати правоохоронні органи та службу у справах дітей. Також у школі має бути створена комісія для розслідування інциденту, до якої можуть бути залучені представники потерпілого, і яка впродовж трьох днів має провести розслідування нещасного випадку та скласти відповідний акт.
При цьому саме керiвник навчального закладу вiдповiдає за правильне i своєчасне розслiдування та облiк нещасних випадкiв, складання акта Н-Н, розроблення i виконання заходiв щодо усунення причин нещасного випадку.
Так само як і вчителі представникі закладів охорони здоров'я повинні реагувати на факти буллінгу. Зокрема вони повинні забезпечити повноту обліку фактів звернення та доставлення до закладів охорони здоров'я осіб у зв'язку із заподіянням їм тілесних ушкоджень кримінального характеру та інформувати про них поліцію.
Що стосується поліції, то слід розуміти, що з правової точки зору поняття буллінг досі законодавцем не визначено, тому застосування сили в дитячому середовищі може бути кваліфіковано як вчинення відповідних кримінальних правопорушень. При цьому якщо дитина-правопорушник не досягла 16 років, відповідальність за її дії несуть батьки.
Заяви про буллінг можуть бути усними або письмовими та приймаються цілодобово черговим дільниці. Усні заяви про вчинення кримінального правопорушення заносяться до протоколу прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується.
Усі звернення та повідомлення з приводу жорстокого поводження з дітьми або загрози щодо його вчинення реєструються у журналі обліку звернень та повідомлень про жорстоке поводження з дітьми або загрозу його вчинення та протягом однієї доби направляються до служби у справах дітей і органу внутрішніх справ за місцем проживання (перебування) дитини.
Якщо у зверненні є ознака кримінального правопорушення чи загроза щодо його вчинення, інформація терміново передається органу внутрішніх справ для вжиття відповідних заходів.
Нагадаємо, нещодавно в Одесі група дівчаток-підлітків жорстоко побила ровесницю. Підлітки знімали знущання на відео.
Детальніше про те, як школа впливає на формування психіки і здоров'я дитини читайте в статті автора Наталії Михайленко "Вплив школи на характер і здоров'я дитини" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".
Більше про проблему буллінгу ви зможете прочитати в інтерв'ю з психологом Світланою Ройз "Буллінг. З широко закритими очима" в наступному номері "Дзеркало тижня. Україна".