UA / RU
Підтримати ZN.ua

Православні та греко-католики відзначають Яблучний Спас

Яблучний Спас означає настання осені та перетворення природи, прийнято вважати, що після 19 серпня стає холодніше.

У вівторок, 19 серпня, православні християни і греко-католики святкують свято Преображення Господнього, яке також називають Яблучний Спас або Другий Спас.

Це свято було встановлено церквою приблизно в IV столітті на честь події, що відбулася в останній рік земного життя Сина Божого. Як сказано в Євангеліях від Матвія, Луки і Марка, незадовго до своїх хресних страждань Христос відкрив своїм учням Петру, Якову та Іоану чудо Преображення. Піднявшись з ними на розташовану неподалік від Назарета гору Фавор, він преобразився перед ними: обличчя Спасителя просяяло, як сонце, одяг став білим, як світло. Тоді ж Христу з'явилися старозавітні пророки Мойсей та Ілля, які говорили з ним про те, що його кров спокутує гріхи людські. А зі світлої хмари над ними пролунав голос Бога-Батька, який назвав Ісуса своїм улюбленим Сином.

В яблучний Спас існує традиція нести до церкви на освячення яблука та інші фрукти нового врожаю.

За народними прикметами, Яблучний Спас означає настання осені і перетворення природи. Прийнято вважати, що ночі після 19 серпня стають набагато холоднішими.

Яблучний Спас ще називають "першими осенинами", тобто зустріччю осені. Вважається, що цей фестиваль покликаний нагадати людям про необхідність духовного преображення. За традицією в цей день спочатку пригощали яблуками рідних, близьких, а також сиріт, незаможних, як спомин про предків, і лише потім самі їли. !zn