UA / RU
Підтримати ZN.ua

Православні та греко-католики відзначають Покрову Пресвятої Богородиці

Під час святкування Покрови православні просять у Богородиці захисту й допомоги. В народі свято пов'язане з наближенням зими і закінчення основних сільськогосподарських робіт.

В Україні 14 жовтня православні та греко-католики відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці.

За легендою, у цей день військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу Константинополь (центр православ'я). Мешканці столиці Візантії у молитві звернулись до Богородиці з проханням про порятунок. І Богородиця, за переказами, з'явилася перед людьми та вкрила їх своєю покровою. Після цього вороги вже не могли побачити цих людей.

Як вказують деякі джерела, вражений Аскольд та його спільники прийняли святе хрещення та стали християнами.

За іншою версією, натхненням для свята стало видіння Андрія юродивого під час облоги Константинополя військами агарян. Пресвята Богородиця з'явилася мешканцям міста у храмі та прийняла їх під свій захист. Після цього війська противника відступили, а місто було врятовано.

З 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва. З 1942 року у цей день було офіційно створено Українську повстанську армію, тому традиційно це також день УПА. В Україні свято Покрови Пресвятої Богородиці було одним з найголовніших свят запорізьких козаків, які будували багато храмів Богородиці й особливо шанували ікони Покрови.

Покрову Пресвятої Богородиці було встановлено в IX столітті. У Візантійській імперії під час служби у Влахернській церкві блаженний Андрій удостоївся явлення Божої Матері. Вона простягнула свій покров над людьми, які молилися, на знак того, що дає їм свій захист.

Сам свято Покрови висловлює ідею заступництва Богородиці кожному християнину. Тому на честь нього досить часто освячують новозбудовані храми.

У давнину в народі у цей день розпочинався весільний сезон і закінчувався хліборобський період. Існував звичай завершувати всі польові роботи до 14 жовтня.

Вранці до церкви поспішали вдови, самотні жінки і незаміжні дівчата. Вони молилися про те, щоб стати під покров Богородиці. Залишилося прислів'я: "Свята Покрівонько, покрий мою голівоньку, хоч хусткою, хоч ганчіркою, аби не була дівкою".

На Покрову також завершувалися вуличні гуляння і починалися вечорниці, а для старших людей "посиденьки" та різноманітні толоки. !zn

Читайте також:

Патріарх Кирило та євроінтеграція: атака чи вичікування?

Українці викупили будівлю церкви Анни Ярославни у Франції

Янукович вважає мусульман взірцем толерантності