Православні християни та греко-католики відзначають 15 лютого одне з великих свят християнського календаря - Стрітення Господнє.
На відміну від багатьох інших перехідних православних свят, Стрітення Господнє не зрушується з календарем і завжди відзначається 15 лютого - через 40 днів після Різдва. Католики святкують його за григоріанським літочисленням - 2 лютого.
У перекладі з давньослов'янської слово "стрітення" означає "зустріч". Це свято встановлене на честь біблійної історії про зустріч праведного старця Симеона (одного з 72 тлумачів Старого Заповіту, що жили в Єрусалимі) з немовлям Ісусом на 40-й день після його народження.
За переказами, Симеон, дійшовши при перекладі з єврейської на грецьку мову до слів про зачаття Дівою сина, хотів замінити слово "діва" на слово "дружина". І тоді йому було одкровення, що він не помре, поки власними очима не побачить новонародженого Спасителя світу, народженого від Чистої Діви.
Старцю Симеону виповнилося вже понад 300 років, коли Діва Марія і Йосип принесли Ісуса в Єрусалимський храм для посвячення Богу. Симеон, що знаходився там, миттєво впізнав Дитя Боже і взяв його на руки.
Цього моменту він чекав з тих пір, коли під час перекладу книги Ісаї, до нього з'явився Святий Дух і передрік зустріч з Христом. Цей день настав, і Симеон умиротворено і спокійно зустрів свою смерть.
Стрітення також символізує собою зустріч Старого та Нового Заповітів. Єпископ Феофан Самітник писав: "В особі Симеона весь Старий Завіт, неспокутуване людство з миром відходить у вічність, поступаючись місцем християнству...".
У православних писаннях в особі старця представляють Старий Завіт, який поступається місцем новому християнства. У Стрітення Господнє молитви звертають до Пресвятої Богородиці та Ісуса Христа, славлять їх жертву і просять дарувати здоров'я і благополуччя рідним і близьким.
У народі говорили, що в цей день зима зустрічається з весною. І стверджували, що якщо на Стрітення відлига - треба чекати холодів, а весна буде пізньою. Тиха й спокійна погода - до гарного врожаю, а вітер - поганий знак. Якщо випав сніг - слід чекати затяжної і дощової весни.
До речі, в дохристиянську давнину на слов'янських землях існував культ бога Громуніка, що асоціюється з вогненною стихією. Звідси народна назва Стрітення - Громніци.