В Україні трудові відносини між працівником та роботодавцем регулюються відповідним законодавством. Особи, які живуть з ВІЛ, та які належать до груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, наділені всіма правами та свободами, передбаченими Конституцією України, законами та нормативно-правовими актами. Фахівці південно-східного міжрегіонального управління державної служби з питань праці розповіли, які трудові права має ця категорія осіб.
У Держпраці зазначили, що відповідно до ст. 2-1 кодексу законів про працю, будь-яка дискримінація у сфері праці залежно від стану здоров’я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД заборонена.
У статті 16 закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» від 12.12.1991 р. № 1972-XII більш детально визначено, яких саме обмежень не повинні зазнавати люди, котрі живуть з ВІЛ.
Фахівці підкреслили, що на підставі ВІЛ-позитивного статусу особи забороняється:
- відмовляти у прийнятті на роботу;
- звільняти з роботи;
- відмовляти у прийнятті до освітніх, медичних закладів, до закладів соціальної опіки і піклування та соціальних служб;
- відмовляти у наданні медичної допомоги та соціальних послуг.
У Держпраці підкреслили, що забороняється також обмежувати права рідних і близьких цієї категорії осіб. У разі неправомірних дій посадових осіб, хворі на ВІЛ люди та їхні рідні можуть захистити свої права у судовому порядку.
«Якщо роботодавець наполягає на проведенні таких обстежень перед прийняттям на роботу, відмовляє особі у працевлаштуванні через підозру або наявність у неї ВІЛ/СНІДу або звільняє з цих підстав з роботи – його дії незаконні й можуть бути оскаржені у суді», – йдеться у повідомленні.
Раніше ми писали, які є особливості оформлення трудових відносин з сезонними працівниками.