Напівпублічно, по-езопівськи озвучено позицію політичної влади про те, що просування реформи другого рівня не зовсім на часі, а точніше – не на часі зовсім, це насправді дуже жорсткий сигнал. Таку думку висловив колишній глава Національної служби здоров'я України Олег Петренко під час інтерв'ю для ZN.UA.
Фахівець заявив, що від самого високого політичного керівництва до МОЗ сили, які вважають, що рухатися далі з реформою не на часі, зараз превалюють.
"Вони активно шукають "обгрунтування" та можливість говорити про це якось красиво. Але поки що не наважуються або не хочуть заявити про це публічно", - додав Петренко.
Колишній глава НСЗУ впевнений, що попри всі зовнішні обставини, пов'язані з викликами для держави через загрози коронавірусу і економічної кризи, - це катастрофічна помилка.
"Є дуже багато чорних лебедів, які нас супроводжують. Ми входимо в ситуацію "ідеального шторму". Але, хотів би сказати: це ілюзії, що реформу треба робити тоді, коли все добре, коли економіка зростає, є достатньо ресурсів, всі готові, і ми переконалися, що всі суб'єкти і стекхолдери все розуміють", - зазначив фахівець.
Петренко стверджує, що головне, що готові закон і команда НСЗУ, яка може все це технічно організувати. На його думку, ніколи не буде ситуації, при якій, як каже зараз нове керівництво МОЗ, і лікарі будуть готові до реформи, і пацієнти очікуватимуть її з повітряними кульками в руках.
Фахівець також наголосив на необхідності розуміння того, що реформи – це не про рейтинги.
"За останні 20 років усі намагання провести реформи у системах охорони здоров'я в Європі та США завжди призводили до катастрофічних електоральних наслідків для реформаторів. Тобто очікувати, що реформа фінансування системи охорони здоров'я підвищить рейтинг нинішньої влади, не варто. Це оцінять наступні покоління", - додав він.
Петренко зауважив, що для людей, які користуються системою, зміни суттєво стануть відчутними на первинці – за рік-два, а для госпітального сектору і спеціалізованої допомоги – за три-п'ять років. Але це, на його думку, не значить, що нічого цього не треба робити.
"Якщо цього не робити зараз, то ми ніколи не отримаємо результатів, якими зможуть скористатися хоча б наші діти, – цивілізованої системи охорони здоров'я, з чіткими правилами, однаковими для усіх, яка буде спрямована на людину, якій необхідна допомога, а не на отримання ренти окремими людьми з неформально сформованих тіньових потоків коштів", - пояснив колишній глава НСЗУ .
Експерт зауважив, що саме зараз – час для реформи. Відкладання, на його думку, це консервація катастрофічного стану медицини, який вже давно виходить за межі людського розуміння.
"Існуюча система – не просто рулетка з точки зору ймовірності отримання якісної допомоги. Це рулетка навіть з точки зору безпеки. Система в багатьох випадках стає для пацієнта небезпечною", - додав Петренко.
Більше як про готовність країни до медичної реформи, так і про ризики, з якими доведеться зіштовхнутися в разі її згортання читайте в матеріалі Алли Котляр "Олег Петренко: "Ми входимо в ситуацію "ідеального шторму" для ZN.UA.