17 листопада з посиланням на Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій повідомлялося, що загалом у російському полоні перебувають 4337 громадян України, з яких 3574 — військові, а решта 763 — цивільні. Але насправді це ті люди, яких визнали такими, що перебували в неволі РФ, після отримання відповідних звернень. Цифра є меншою за реальну кількість полонених, а повідомлення – помилковим, написав громадський діяч, експерт Центру громадянських свобод Володимир Яворський у Facebook.
Він звернув увагу, що на сайті Мінреінтеграції є інформація про проведення восьми засідань відповідної комісії станом на сьогодні. За результатами зустрічей встановили факт позбавлення волі щодо згаданих 4337 людей. Із них 1953 уже звільнені з полону.
“Тобто, йдеться про те, що до комісії було стільки-то звернень і вона визнала щодо стільки-то людей, що вони перебували в полоні. Тут ще є інша проблема — що ця комісія не хоче визнавати полон цивільних і вимагає доказів, котрі для окупації частіше неможливо мати взагалі. Словом, це зовсім не означає, що стільки українців перебуває в російському полоні”, — роз'яснив Яворський.
Він вважає, що таким чином фактично було створено фейк на рівному місці. Це дезорієнтує людей, особливо за кордоном.
“У РФ перебувають в ув'язненні тисячі цивільних українців. Їхнім підрахунком ніхто з органів влади не займається, як і зрештою їхньою долею. Є якась інформація по українських дітях, але з її точністю теж велика проблема. Найбільш повною в органів влади є інформація про військовополонених, але їхня загальна кількість не оприлюднюється”, — додав правозахисник.
У вересні уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець розповів, що Женевська конвенція не містить положень про цивільних полонених у той час, коли у російському полоні перебуває 25 тисяч лише мирних українців. Відповідно, разом з військовими число буде ще більшим.