UA / RU
Підтримати ZN.ua

Посттравматичний стресовий розлад: симптоми та допомога

На нього страждають незалежно від статі і віку.

Через війну, яку розпочала Росія, в Україні стрімко зростає кількість осіб з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР). У Міністерстві охорони здоров'я України розповіли, які його симптоми та куди слід звертатися по допомогу. 

Читайте також: Допомога у разі встановлення інвалідності: як її оформити військовому
 

За інформацією міністерства, протягом останніх двох років в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) фіксується значне збільшення пацієнтів зі встановленим діагнозом посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).

Так, у 2023 році кількість пацієнтів з ПТСР зросла майже в чотири рази в порівнянні з 2021 роком, а за перші два місяці 2024 року діагноз встановлено фактично такій же кількості пацієнтів, як за весь 2021 рік.

За даними НСЗУ, показники у  розрізі цифр за роками виглядають так:

Симптоми ПТСР

На ПТСР страждають незалежно від статі і віку. Симптоми розладу можуть виникати в короткий або тривалий період після травматичної події ― як правило, протягом перших трьох місяців.

 Вони можуть проявлятися через гіперзбудженість, перепроживання травматичних подій, проблеми із памʼяттю та емоційною сферою, порушення сну, надмірну втому, дратівливість, головні болі, намагання уникнути всього, що нагадує про травмуючу подію, тощо.

Куди звернутися за допомогою

Зі інформацією міністерства, ПТСР є здебільшого виліковним і успішно минає у більшості пацієнтів.

У разі появи перших симптомів необхідно якомога швидше звернутися по допомогу. Наприклад, до свого сімейного лікаря або до сімейного лікаря в тому медичному закладі, який має договір з НСЗУ за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Сімейні лікарі пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP та можуть допомогти в питаннях, що стосуються ментального здоров’я. У разі потреби відбувається перенаправлення до вузького спеціаліста ― психолога, психотерапевта або психіатра. Послуга є абсолютно безоплатною, адже надається у межах Програми медичних гарантій.

Знайти контакти закладів первинної медичної допомоги, які мають відповідний контракт із НСЗУ можна на інтерактивній мапі на сайті НСЗУ в розділі «Е-дані» ― «Аналітичні панелі (дашборди)» ― Надавачі медичної допомоги за напрямом «Психологічна та психіатрична допомога».

Нагадаємо, де отримати безкоштовно психологічну допомогу. Українці потребують допомоги з підтримки ментального здоров'я.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!