UA / RU
Підтримати ZN.ua

Постійний стрес: лікар розповів, як захистити організм та посилити імунітет

Стрес виснажує організм і погіршує здоров’я.

Через війну, яку розпочала Росія, українці живуть в умовах підвищеної небезпеки та постійного стресу. Тому їх здоров’я може суттєво погіршитись. Особливо це може бути відчутно весною.

Читайте також: Без стресу та паніки: як поводитися батькам при евакуації дітей

Лікар-імунолог, кандидат біологічних наук Борис Донськой пояснив, як стрес впливає на організм, пише «Соціальна інформаційна платформа».

«При стресі наднирники починають виробляти великі дози гормонів стресу:  кортизолу та адренокортикотропного гормону. Це все зроблено для підвищення рівня метаболізму, чутливості м’язів, провідності нервових волокон. Щоб базові функції життєздатності в цей момент працювали на максимальному рівні: битися, тікати, ховатися. Це нам дає на кілька днів колосальну мобілізацію: ми можемо не спати, не їсти, витримувати більші фізичні навантаження, ніж могли зазвичай. Але цей механізм недовготривалий. Біологія може брати кредит лише у свого майбутнього. Тому через певний час ми досягаємо ситуації з точністю до навпаки. Усе це отруює організм і він стає слабшим, не може виконувати навіть обов’язкові речі», — пояснив лікар.

Довготривалий стрес виснажує й через певний час людина стикається з проблемами зі здоров’ям, але вже з ослабленим і розбалансованим організмом.

Лікар нагадав, що стрес не викликає конкретної хвороби. Але загострює хронічні захворювання та робить організм більш вразливим до інфекцій та вірусів.

Як захистити організм від стресу

Лікар радить бути уважними до свого здоров’я. Особливо – літнім людям, у яких часто чимало хвороб, у тому числі й хронічних.

«На хронічних хворобах або своїх слабких місцях треба якраз фокусуватися. Не можна думати: «Тут війна, а я що — піду до терапевта тиск міряти?». Якраз навпаки: у такі моменти треба надати серйозного значення тиску, серцебиттю. Хто має проблеми з ендокринною системою — теж розробити програму, щоб контролювати глюкозу, інсулін. Зараз, можливо, хвороби й не дають про себе знати, але вони обов’язково «наздоженуть», якщо махнути на них рукою», — зазначив Борис Донськой.

Він порадив намагатися менше нервувати – регулювати свій день, мати розклад, обов’язково — фізичну активність.

«Українці вже довго живуть у нинішній реальності й у ній треба знайти те, що буде відволікати від стресу. Необхідно влаштовувати собі регулярне розвантаження через улюблені заняття та спілкування з рідними, друзями», — підкреслив імунолог.

Що стосується вітамінів, то лікар пояснив, що якщо людина збалансовано харчується й у її раціоні є фрукти, овочі, м’ясо, печінка, потреби в додатковому вживанні вітамінів немає.

«Якщо ж харчування нерегулярне, розбалансований раціон, то, звісно, вітаміни можна попити. Але потрібно пам’ятати, що вони не замінюють повноцінного харчування. Певним категоріям вони, звісно, показані: вагітним, дітям, особливо тим, які мають проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Але краще нехай лікар пропише, що саме потрібно вживати», —  каже імунолог.

Фахівці МОЗ дали рекомендації щодо десяти корисних продуктів, якими можна «заїдати» стрес. Нагадаємо, що краще вживати при стресі.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для постановки будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!