Об'єднана слідча група отримала свідчення про співробітників російських спецслужб (імовірно, ФСБ), які знаходилися біля зенітно-ракетного комплексу "Бук", який збив малайзійський "Боїнг" рейсу MH17 у небі над Донбасом влітку 2014 року. Цю інформацію повідомив слідству свідок, особу якого засекречено, повідомляє "Радіо Свобода".
Свідчення озвучили представники прокуратури у другий день судового засідання в Схіпхол у вівторок, 10 березня.
Свідку присвоєно кодове ім'я M58. Представники обвинувачення уточнили, що це колишній бойовик угруповання "ДНР". За його словами, розрахунок "Бука" говорив із російським акцентом. Тобто йдеться про уродженців РФ, а не України.
Біля ЗРК були присутні представники ФСБ, які "були задоволені, коли їм сказали, що збитий військовий транспортний літак. Однак, коли перші люди повернулися з місця аварії, виявилося, що це цивільний борт".
Представники обвинувачення зазначили, що у них є очевидці безпосереднього запуску ракети, яка збила авіалайнер.
Необхідність засекречування особистостей свідків в прокуратурі пояснили тим, що вони серйозно ризикують.
Прокурор Тейс Бергер також назвав "реальним сценарієм" ситуацію, коли російські спецслужби намагаються ідентифікувати засекречених свідків.
Адвокати обвинуваченого росіянина Олега Пулатова подали клопотання про розкриття імен свідків звинувачення.
Слідство також встановило безпосередню причетність російських спецслужб – ГРУ і ФСБ – до розв'язування війни і вбивств в Донбасі. У записах перехоплених переговорів членів угруповання "ДНР" вони постійно обговорюють вказівки з Москви про розправи над тими чи іншими особами.
Суд у справі MH17 почався в нідерландському Схіпхол 9 березня. Чотирьох обвинувачених будуть судити заочно. Детальніше про процес в статті Володимира Кравченка "Заради справедливості" для ZN.UA.
17 липня 2014 року над містом Шахтарськ Донецької області було збито "Боїнг-777", що належав "Малайзійським авіалініям" і здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам - Куала-Лумпур. У катастрофі загинули екіпаж і пасажири літака – 298 людей, включаючи 80 дітей. Літак був збитий ракетою ЗРК БУК 53-ї зенітної ракетної бригади ППО Збройних сил РФ, що дислокується в Курську.
У червні 2019 року JIT назвала імена чотирьох обвинувачених: це росіяни Сергій Дубинський ("Хмурий"), Олег Пулатов ("Гюрза"), Ігор Гіркін ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Крот"). Ще одним підозрюваним став колишній бойовик "ДНР" Володимир Цемах, якого Україна видала Росії в рамках обміну.
СБУ оголосила підозру фігурантам справи в скоєнні терористичного акту з людськими жертвами.
За п'ять років розслідування трагедії MH17 було встановлено точний час і маршрут переміщення зенітного ракетного комплексу "Бук" з РФ в Україну і назад, час і місце запуску ракети, якою збили авіалайнер, і дані понад 150 причетних до транспортування комплексу осіб.
Проте РФ досі заперечує свою причетність до злочину.