Доброзичливість у світі у 2022 році була приблизно на 25% вища, ніж до пандемії, йдеться у щорічному звіті World Happiness Report, який визначає найщасливіші країни світу.
«Доброзичливість до інших, особливо допомога незнайомцям, яка різко зросла в 2021 році, залишилася на високому рівні в 2022 році», — йдеться у пояснювальній записці авторів дослідження.
Як і торік, Фінляндія шостий рік поспіль посідає перше місце, за показником щастя значно випереджаючи всі інші країни. Останнє, 137 місце, за даними останнього звіту, посідає Афганістан.
Як і у випадку з Фінляндією, більшість країн з топ-10 залишаються практично незмінними.
Один з найбільших стрибків у рейтингу здійснив Ізраїль, який, порівняно із минулим роком, піднявся на п’ять позицій і нині посідає четверте місце.
До топ-10 найщасливіших країн входять
- Фінляндія
- Данія
- Ісландія
- Ізраїль
- Нідерланди
- Швеція
- Норвегія
- Швейцарія
- Люксембург
- Нова Зеландія
Ірландія була визнана чотирнадцятою найщасливішою країною, за нею йдуть Сполучені Штати (15 місце), Німеччина (16), Бельгія (17), Чехія (18), Велика Британія (19) і Литва (20).
Остання країна є новою у топ-20, який також лишається практично незмінним в останні роки. Вона «виштовхнула» на 21 місце Францію.
За останні шість років балтійська країна неухильно піднімалася з 52-го місця в 2017 році до 20-го в останньому списку. Інші країни Балтії, Естонія (31) і Латвія (41), також піднімаються в рейтингу.
Як пишуть аналітики, які складали звіт, за останні три роки було зафіксоване зростання доброзичливості в Україні (92 місце) та Росії (70). У 2020 і 2021 роках обидві країни зазнали значного зростання доброзичливості, проте упродовж 2022 року доброзичливість різко зросла в Україні, натоміть знизилася в Росії.
Цікаво, що, незважаючи на руйнівний вплив війни в Україні, до вересня 2022 року оцінки життя залишалися вищими, ніж після анексії Криму Росією у 2014 році, що, як стверджується у звіті, підкріплюється сильнішим почуттям спільної мети, доброзичливості один до одного та довіри українців до керівництва країною.
«Російське вторгнення сформувало Україну в націю», – зазначив Ян-Еммануель Де Неве, співредактор звіту.
Варто згадати, що у 2020 році Україна була на 110 місці в світовому рейтингу щастя, у 2021 — на 98.
Як визначали, чи щасливі люди?
Шість ключових змінних, які кількісно визначаються у звіті, це дохід (ВВП на душу населення), соціальна підтримка, очікувана тривалість здорового життя, свобода вибору життя, щедрість і свобода від корупції. І найпоширенішим питанням для вимірювання добробуту людей є: «Наскільки ви загалом задоволені своїм життям сьогодні?».
У відповідях люди оцінюють цей показник за шкалою від 0 до 10 (0 = повністю незадоволений, 10 = повністю задоволений).
Річні результати звіту завжди базуються на середніх оцінках життя за останні три роки.