Через російські наративи та пропаганду в іноземних журналістів і не лише в них може виникнути хибна думка, що окремий загін спеціального призначення «Азов», який входить до складу Нацгвардії та боронить сьогодні від окупантів Маріуполь, є нібито так званим «неонацистським полком». Що насправді ніколи не відповідало дійсності. Історик та член Експертної ради Центру громадянських свобод (ЦГС) В'ячеслав Лихачов дав відповіді на найпоширеніші на Заході питання про «Азов», які опублікувала голова правління ЦГС Олександра Матвійчук.
Чи всі учасники полку неонацисти? Звісно, що ні
Вказано, що у лавах Нацгвардії, як і в ЗСУ, взагалі немає підрозділів, створених за ідеологічною ознакою.
«Єдина можлива ідеологія підрозділу Національної гвардії – це Дисциплінарний статут. В якому, до речі, зафіксовано обов’язок «поважати права, честь і гідність людини» та «утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини», – зазначив Лихачов.
І хоча, серед засновників і бійців «Азова» від самого початку були люди з неонацистським бекграундом та ультраправими поглядами, далеко не всі засновники батальйону мали таку передісторію. Наприклад, одними з перших бійців «Азова» була група активістів «Автомайдану», серед яких було кілька етнічних євреїв та принаймні один громадянин Ізраїлю.
Вказано, що більшість ультраправих бійців пішли з полку ще до кінця 2014 року. Решту праворадикалів, які відверто артикулювали свої погляди, свідомо «вичистило» нове командування полку, яке прийшло 2017 році.
Це парамілітарна чи офіційна структура?
«Азов» є окремим загоном спецпризначення Національної гвардії України, офіційним держпідрозділом в підпорядкуванні Міністерства внутрішніх справ. Водночас на відміну від деяких добровольчих підрозділів, створених 2014 р., «Азов» ніколи не був неофіційним загоном. З початку створення він входив до структури ВМС.
«Тому помилкою є називати «Азов» militia англійською, як це досі часто роблять», – зазначив історик.
Хто служить в «Азові»?
Ті, хто бажає захищати Батьківщину та її народ, а також пройшов конкурсний відбір. Як зазначив Лихачов, охочих служити в полку багато, тому «Азов» може дозволити собі обирати.
«В «Азові» проходили та проходять службу українці різного етнічного походження (зокрема росіяни, євреї, кримські татари тощо), релігійних та політичних поглядів. Жодних обмежень в цьому сенсі немає. Як зізнаються керівники підрозділу, більшість особового складу – російськомовні», – зазначив історик.
Керівник far-right партії «Національний Корпус» голова «Азову»? Звісно, ні
Чинні військові в Україні взагалі не можуть бути членами в політичних партіях.
Вказано, що голова партії «Нацкорпус» Андрій Білецький, який справді причетний до створення підрозділу та вважається його засновником, очолював «Азов» лише кілька місяців. Після цього він повернувся до політичної діяльності.
«Звісно, він підтримував (та підтримує) певний зв’язок із власним «дітищем», збирав кошти на лікування та реабілітацію поранених бійців, активно залучав колишніх побратимів до власних політичних проєктів або комерційних структур (перш за все, приватних охоронних підприємств), але з жовтня 2014 року він взагалі не має формального стосунку до підрозділу», – зазначив Лихачов.
Національні Дружини – частина полку «Азов»? Ні
Національні Дружини – це громадська організація, яка майже два роки не є активною. До полку Нацгвардії вона жодного прямого відношення не мала.
Щоправда, Нацдружини очолював Iгор Михайленко, який був наступником Андрія Білецького на посаді командира полку.
Полк «Азов» – бойове крило «Національного Корпусу»? Звісно, ні
Прямого відношення до полку політична партія не має. Полк існує окремо від партії не тільки формально, але й по суті. ЗСУ та Нацгвардія – поза політикою.
Водночас історик додав, що створення «Азову» – це те, чим Андрій Білецький пишається найбільше. Саме участь в АТО, звільнення тоді Маріуполя та вдалий піар полку зробили Білецького відомим та популярним, забезпечили обрання в парламент та присутність в медіа.
«Тому Білецький намагається експлуатувати «торгову марку» «Азова» в політичному житті. Перший його політичний проєкт після повернення в суспільне життя в жовтні 2014 року навіть мав назву Цивільний корпус «Азов». Білецький із задоволенням долучає ветеранів полку до членства в партії «Національний корпус», а сукупність громадських організацій навколо партії називає «азовським рухом». Певні неформальні зв'язки продовжують підтримуватися. Але йдеться скоріше про публічну легітимацію та конвертацію певного соціального капіталу, що його було зароблено в АТО, в політичний», – зазначив Лихачов.
Там служать ультраправі з Європи/США? Ні
Іноземці взагалі не можуть служити в лавах Національної гвардії, на відміну від Збройних сил України.
Лихачов зазначили, що 2014 року, коли в «Азові» далеко не всіх формальностей дотримувались, у його складі справді де-факто перебували іноземці. «Азов» був зацікавлений в людях з досвідом служби в західних арміях.
«З власного боку, до «Азова» тягнулися іноземці, яких приваблював ультраправий імідж підрозділу. У 2014 році значення мали також особисті зв'язки. Серед засновників «Азову» впливовою була група активістів з ультраправим бекграундом, на яких орієнтувалися в том числі закордонні однодумці. Проте за 8 років багато змінилося. Іноземців, тим більше з західних країн, вже кілька років в «Азові» немає, жодного. За останні роки кілька разів авантюристично налаштовані західні ультраправі намагалися влаштуватися до лав полку. В кращому випадку їм довелося певний час насолоджуватися дешевим та якісним українським пивом та повертатися додому, в найгіршому – найбільш наполегливих та радикально налаштованих СБУ довелося видворяти з країни», – додав історик.
Чи вважається організація екстремістською?
«Екстремістською організацією» полк «Азов» називає Росія, яка 24 лютого почала повномасштабне вторгнення до України. Для прикладу, в РФ «екстремістами» також вважаються Facebook та Instagram.
«Щоправда, можна згадати, що кілька років тому в Сполучених Штатах обговорювалась ініціатива визнання «Азова» закордонною терористичною організацією», – зазначив член Експертної ради ЦГС.
Однак ініціатори, які керувалися створеним ЗМІ образом навіть не розуміли, що йдеться про загін державного органу, а не про неформальну парамілітарну групу. Після роз’яснення про цю ініціативу забули, а першою групою «білих супремасистів», яку було внесено до переліку терористичних, став «Російський імперський рух».
Члени організації учасники воєнних злочинів?
«Тільки суд визначає, чи є людина злочинцем. Проте, в тому, що стосується воєнних злочинів, яких було скоєно протягом збройного конфлікту, все складніше. Навіть Владімір Путін та Сергєй Шойгу не визнані воєнними злочинцями, принаймні поки що. Якщо переформулювати питання «чи є достовірні підстави припускати, що бійці Азова можуть підозрюватися у скоєні військових злочинів», то відповідь буде ствердною», – заявив Лихачов.
Історик вказав, що є підстави вважати, що окремі бійці у 2014 році порушували закони та звичаї війни стосовно цивільних осіб. Проте, як зазначив член Експертної ради ЦГС, такі випадки не мали системного характеру, а особи, які ймовірно скоювали злочини, залишили лави підрозділу щонайпізніше у 2015 році.
«Крім того, варто додати, що є підстави стверджувати, що спорадичне порушення законів та звичаїв війни в 2014 році мало місце майже в будь-якому підрозділу… Проте, обсяг порушень не витримує порівняння з кровавим беззаконням з боку проросійських збройних формувань на тимчасово окупованій території», – додав Лихачов.
«Азов» виступає за «чистоту білої раси»? Ні, ніколи
Член Експертної ради ЦГС вказав, що за це не виступає навіть політична партія «Національний корпус». Андрій Білецький особисто припускався расистських висловлювань в 2006 - 2010 роках. Проте навіть в неформальному спілкуванні жодних подібних висловлювань від нього не було зафіксовано з щонайменше з початку 2014 року.
Азов проводить факельні ходи?
«Ніколи не ставив себе таке питання – так само, як і питання, чи грає «Азов» у пінг-понг. Не певен, що на це справді варто звертати увагу. Це жодним чином не характеризує ані діяльність, ані характер ідеології», – зазначив історик.
Наприклад, в Осло факельною ходою згадували жертв теракту білого супремасиста Андерса Брейвіка. В Москві факельною ходою відмічають перемогу над нацизмом. Факельну ходу практикують товариство Червоного хреста в Італії та військові в Німеччині, практикували радянські комуністи та піонери, врешті решт.
«Азов» глорифікує нацистську ідеологію?
«Мы презираем нацизм и сталинизм», стверджується в одному з останніх постів у офіційному Телеграм-каналі підрозділу (від 28 березня). До речі, російською», – зазначив Лихачов.
Азовці скоює воєнні злочини в Маріуполі (як історія про 2014, так і з 24-го лютого окремо)?
Як зазначалося вище, окремі випадки з певною ймовірністю могли мати місце. Проте, як зазначив член Експертної ради ЦГС, такі прояви аж ніяк не мали (та не мають) системного характеру. Моніторингова місія ООН з прав людини, яка була присутня в Маріуполі до кінця лютого 2022 р. та продовжує працювати в Донецьку, таких випадків взагалі не зафіксувала.
«Переконливих доказів таких злочинів не надала навіть російська сторона. Втім, будь-які гіпотетично можливі порушення з боку «Азова», що захищає мирних жителів від агресора, навіть теоретично не можуть йти в жодне порівняння з авіаударами по пологовому будинку або драматичному театру, в якому ховалися жінки та діти. На тлі стертого з лиця землі міста з 400-тисячним довоєнним населенням жодні російські звинувачення захисників Маріуполя взагалі не заслуговують навіть на згадку», – зазначили Лихачов.
Раніше Центр протидії дезінформації при РНБО повідомив, що у німецьких медіа з’явилася тривожна тенденція щодо поширення неправдивих російських наративів щодо українського полку «Азов». Зокрема, в німецьких ЗМІ «Азов» почали називати «наці-батальйоном», як то роблять окупанти.