UA / RU
Підтримати ZN.ua

Політичні лідери України вшанували пам'ять ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС

Вибух на ЧАЕС сталася 26 квітня 1986 року.

У день 33 річниці з дня вибуху на Чорнобильській атомній електростанції чинний глава держави Петро Порошенко, прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, секретар Ради нацбезпеки і оборони Олександр Турчинов і новообраний президент Володимир Зеленський вшанували пам'ять ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Пам'ять ліквідаторів вшанували і у Верховній Раді.

"…Засурмив третій янгол, – і велика зоря спала з неба, палаючи, як смолоскип. І спала вона на третину річок та водні джерела. І ймення зорі тієї – "Полин". І стала третина води, як полин, і багато людей повмирали з води, бо згіркла вона." (Апокаліпсис) І впала зірка-полин з неба у траву на ймення Чорнобиль… 26 квітня 1986. Пам'ятаємо…", - написав Петро Порошенко в Facebook.

У свою чергу Володимир Гройсман зазначив, що завдяки ліквідаторам вдалося врятувати дуже багато життів.

"33 роки від дня Чорнобильської катастрофи. Схиляю голову перед ліквідаторами наслідків вибуху. Завдяки вам вдалося локалізувати аварію та врятувати сотні тисяч життів. Світла пам'ять загиблим Героям та міцного здоров'я всім живим. Пам'ятаємо...", – написав на своїй сторінці в Facebook Гройсман.

В РНБО нагадали, що наслідки аварії на Чорнобильській АЕС Україна відчуває і сьогодні.

"33 роки минуло з дня аварії на Чорнобильській АЕС. Найбільша в історії людства атомна катастрофа планетарного масштабу опалила душі мільйонів наших співвітчизників. Жахливі екологічні, соціально-економічні та медичні наслідки цієї трагедії наша держава відчуває досі", – йдеться в повідомленні на сайті РНБО.

Безпосередньо Олександр Турчинов наголосив, що за минулий з моменту трагедії час люди не забули подвиги ліквідаторів аварії.

"Герої-ліквідатори своїм безсмертним подвигом врятували життя мільйонів, ціною власного життя захистили Україну від ядерного апокаліпсису. Вони – уособлення всього Українського народу, – сильні духом, вірні обов'язку, мужні й самовіддані! Українці ніколи не забудуть чорнобильську трагедію і своїх рятівників", – зазначив секретар РНБО.

У той же час Володимир Зеленський написав у Facebook, що аварія на ЧАЕС навчила українців кільком речам.

"Трагедія на Чорнобильській АЕС навчила нас, українців, декількох речей. Перше. Держава завжди повинна відверто говорити з людьми. Неприпустимо приховувати від громадян правду, хоч би якою гіркою вона була. Друге. Згуртувавшись і об'єднавшись, люди здатні приборкати й зупинити будь-яке лихо. Ми не маємо права забувати ці уроки, щоб не допустити подібного у майбутньому. Вічна пам'ять загиблим. Схиляю голову перед подвигом героїв-лiквiдаторів", - йдеться в повідомленні.

У Верховній Раді України під час пленарного засідання спікер Андрій Парубій оголосив хвилину мовчання в пам'ять про ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

Читайте також: Ліквідатор аварії на ЧАЕС розповів про найнебезпечніше сховище ядерних відходів в Україні

26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хвилин на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу. Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку.

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії.

Через катастрофу з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель. Також до кінця 1986 року було евакуйовано близько 116 тисяч жителів з 188 населених пунктів, що потрапили в "зону відчуження". Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним "саркофагом".

Дані про загиблих під час Чорнобильської катастрофи дуже відрізняються. Найбільше постраждали працівники станції, а також рятувальники. Більшість з них отримали великі дози радіації не сумісні з життям. Ще 600 тисяч людей, які ліквідовували наслідки катастрофи, отримали серйозні дози опромінення.